Pokud jste již někdy prodávali nebo kupovali nemovitost, víte, že v Česku je zcela běžné nemovitost prodávat „NA DIVOKO“ -  minimálně přes 3 realitní kanceláře. Tímto způsobem vás navštěvují 3 makléři a každý vám radí a doporučuje něco jiného a nejčastěji to, aby možná co nejvíce poškodil zbývající kolegy.

To samé platí, pokud se nemovitost chystáte kupovat. Každý večer, když příjdete z práce, sedíte u internetu, bloudíte po inzertních portálech a hledáte nemovitost, která vám bude vyhovovat. Další čas budete trávít nesmyslným ježděním po prohlídkách a shromažďováním vizitek realitních makléřů. V lepším případě takto strávíte několik týdnů, často je to však záležitost klidně i několika měsíců, ne-li roků.

A jak si tedy tento čas tedy ušetřit?

V Česku je znám klasický realitní makléř – ten člověk co běhá od domu k domu, nesmyslně volá na neznámá čísla a snaží se majitele přesvědčit mnohdy i nekalými praktikami, aby mu nemovitost svěřil do prodeje. V zahraničí to však funguje jinak. Jedna rodina má jednoho makléře. Ten zastupuje všechny členy rodiny jak při koupi, tak při prodeji jejich majetku a poskytuje všem poradenství v oblasti realit a hypoték.  Najděte si tedy i vy SVÉHO realitního makléře, který za vás celý nepříjemný proces hledání a vyjednávání o ceně absolvuje a vyfiltruje pro vás pouze ty nabídky, o kterých bude přesvědčený, že jsou stoprocentně adekvátní vašim požadavkům. Zcela určitě vám vyjedná lepší cenu i podmínky obchodu.

Makléř s makléřem se vždy bude bavit jinak než makléř se zájemcem. Nedovolí si k němu žádnou „levárnu“, nepředloží mu k vašemu podpisu žádnou smlouvu, která by zájemce jakkoliv ohrožovala. Bude se s ním bavit stejně jako třeba mechanik s mechanikem – ODBORNĚ A JASNĚ. Na vás coby zájemci je najít si takového člověka, kterému budete stoprocentně důvěřovat, za kterého budou mluvit výsledky a spokojení klienti a jejich reference.  

Necítili byste se i vy lépe, pokud byste vše kolem nemovitostí řešili s jedním člověkem, kterého znáte, víte, jak vypadá, jaké má koníčky a znali ho podrobněji?

Myslím si, že v Česku si na standard této služby budeme muset bohužel ještě pár let počkat. Proč? Protože realitní trh u nás nemá velmi dobrou pověst, dokonce ji má velmi špatnou. A osobně se veřejnosti vůbec nedivím, že na realitní makléře kouká „přes prsty“. Stále se na našem trhu pohybují „makléři“ , kteří raději než aby hájili zájmy svého klienta a dělali si tak dobré jméno, raději koukají jen na své dobro a klient od nich často odchází velmi nespokojený. Na tyto – a teď mi promiňte ten výraz – „realitní šmejdy“ doplácejí všichni slušní obchodníci na realitním trhu. Jak všichni dobře víme, špatné jméno se šíří velmi rychle a velmi pomalu se napravuje. Nezbývá nám než doufat, že páni poslanci nebudou již dlouho otálet se schválením Realitního zákona, který na současném Realitním trhu udělá razantní čistku a díky němuž zůstanou jen opravdoví profesionálové v oblasti realit.

Jak si vybrat profesionála v oblasti realit se dozvíte v článku ZDE