311 623 447 info@domov-beroun.cz 

Česko je v top 5 zemí s nejrychleji rostoucími cenami bytů

V minulém roce nemovitosti zase podražily a pandemie koronaviru na tom nic nezměnila. Tempo růstu cen nemovitostí je navíc páté nejrychlejší v celé Evropské unii, vypovídá o tom nejnovější průzkumná zpráva od Evropského statistického úřadu. Meziroční růst se zrychlil na 8 %, průměrně se ceny v rámci Evropy zvýšily o 5 %. Tyto nejnovější údaje tak potvrzují to, že lidé, kteří si koronavirovou krizi asociovali s poklesem cen, se mýlili. Naopak, podle Jakuba Kindla z realitní kanceláře Domov Reality jsme svědky signifikantního růstu cen na realitním trhu.

Rostou ceny bytů za metr čtvereční v Praze i krajských městech, podle studie poradenské společnosti Deloitte se dokonce ceny nemovitostí od roku 2014 zvýšily v průměru o neuvěřitelných 84 %. Čerstvá data Eurostatu potvrdila, že ani vlivem pandemie se ceny razantně snižovat nebudou.

„Těch příčin, proč se ceny nemovitostí nezastavily nebo nesnížily, je hned několik. Podstatné jsou ty, které souvisejí s kroky národních i světových ekonomik v reakci na krizi. Vlády se snažily pumpovat nové peníze do ekonomického oběhu a centrální banky razily uvolněnou měnovou politiku. Tento trend bude pokračovat i nadále. Český realitní trh je totiž specifický tím, že tu není příliš rozvinutý kapitálový trh a nemovitosti jsou tu nejoblíbenější formou, jak bezpečně uložit a investovat peníze. A právě v době krize a nízkých úrokových sazeb se lidé snaží vložit své peníze do nemovitostí a zajistit se tak proti rizikům do budoucna. Přitom nabídka nemovitostí je stále omezená, takže to způsobí, že poptávka bude díky zvýšenému zájmu o bezpečné investiční krytí převládat,“ vysvětluje Jakub Kindl z rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která má tradici už od roku 1994.

V předpovědi pro realitní trh na tento rok se tedy s ochlazením cen nepočítá. Tempo nové výstavby je stále pomalé hlavně kvůli zdlouhavým schvalovacím procesům a stavebním řízením, nic nenasvědčuje tomu, že developeři letos zahltí trh nabídkami nových bytů. Naopak životní standard obyvatelstva se drží i přes krizi na stejné úrovni a v tomto ohledu ještě pozitivně zafunguje zrušení superhrubé mzdy. Hlad po nemovitostech se tedy dá očekávat stále vysoký.

Pokud i vy zvažujete koupi bytu na investici, doporučujeme vzít si k ruce zkušeného odborníka. To se může za situace, kdy realitní trh čelí bezprecedentním výzvám, jedině hodit.

 „Doporučuji nesoustředit se pouze na zavedená jména velkých společností. Ta sama o sobě nemusejí být zárukou kvality a spokojenosti. Klientům vždy radím, aby dali na svůj vnitřní pocit. Měli by mít především důvěru ve vybraného odborníka a mít v jeho přítomnosti pocit, že pro řešení v jejich prospěch udělá všechno. Z toho důvodu je lepší vsadit na osobní přístup a bližší vztah,“ doplňuje Kindl z Domov Reality.

 

zpět na výběr článků