311 623 447 info@domov-beroun.cz

 

 

Kdy je opodstatněné jít při prodeji nemovitosti s cenou dolů

Rychlý a bezproblémový prodej nemovitosti je snem každého prodávajícího. Nikdo nechce dávat peníze do nemovitosti, která stojí nevyužitá ladem, jednat s nerozhodnými zájemci nebo čekat dlouho na vyřešení financování na straně kupujícího. V některých případech může být dokonce sleva způsobem, jak celou transakci vyřešit ke spokojenosti všech. Musíte však umět vyhodnotit, kdy je sleva opodstatněná. Neuvážené či neopodstatněné snižování ceny vás totiž může přijít velmi draho, nejen v peněžním slova smyslu, varuje Jakub Kindl z rodinné realitní kancelář Domov Reality.

Hlavní pravidlo, když zvažujete snížení prodejní ceny nemovitosti, je: neunáhlujte se, ale ani zbytečně neotálejte. Pokud ke zlevnění přistoupíte, musí to být na hmatatelném základě. „Vždy záleží na konkrétní nemovitosti a dosavadním průběhu prodeje. Důkladně analyzujeme zájem kupujících, vývoj v čase i chování samotných potenciálních kupců, frekvenci prohlídek i zhlédnutí inzerátu. Mohou nastat situace, kdy je úprava prodejní ceny dobrým nástrojem – je však potřeba nastavit ideální slevovou strategii,“ vysvětluje Jakub Kindl z rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která se již 25 let specializuje na reality v Praze, na Berounsku a ve středních Čechách.

„Pokud jste v situaci, kdy si zájemci váš inzerát pouze prohlížejí, ale nekontaktují vás ani nemají zájem o prohlídku, je něco špatně. Když se zájemci neozývají, inzerát zapadá mezi staré a neaktuální nabídky. To je nejen nepříjemné, ale také z hlediska prezentace na trhu rizikové. Čím déle nabídka na internetu visí bez odezvy, tím horší pozici má, až se nakonec v horizontu týdnů až měsíců tzv. spálí. A když se nemovitost spálí, je to téměř jako by měla stigma a byla neprodejná,“ vysvětluje Kindl z Domov Reality. Jste v podobné situaci? Pak se někde stala chyba a vy ji musíte napravit.

„Mezi nejčastější nedostatky patří špatně nastavená cena, neatraktivní či nedůvěryhodný inzerát nebo nepřesvědčivá komunikace. Pokud jste se pustili do prodeje svépomocí, doporučuji zvážit pomoc realitní kanceláře. Prověřené a zavedené realitní kanceláře mívají často vlastní databázi kupujících, které využívají pro rychlejší a efektivnější nalezení kupce. A když nic jiného, pomohou vám vypátrat chybu a nastaví s vámi vhodnou prodejní strategii,“ doplňuje Kindl.

Naprostým základem je uklizený a hezky upravený interiér, který působí harmonickým a zabydleným dojmem. Tzv. home staging je profesionálním nástrojem, jak nemovitosti atraktivně prezentovat – každý zkušený makléř ví, že kvalitní příprava nemovitosti včetně nafocení a foto či video prohlídky je nutným předpokladem pro úspěch. Co se totiž lidem líbí, to budí pozitivní emoce a pomáhá to vytvářet asociace spojené s domovem. Pokud zájemce odrazuje cena, zamyslete se, zda by to nevyřešila sleva. „Tady postupujte obzvlášť opatrně. Pokud vámi nabízená nemovitost získá nelichotivou nálepku ležáka, lidé si toho v databázích realitních serverů všimnou a vyrojí se kolem toho spousta otázek – proč to nikdo nechce? V čem je háček? V tomhle případě je lepší na základě srovnání tržních dat nabídnout novou a trhu lépe odpovídající částku, která pomůže restartovat proces prodeje,“ říká Jakub Kindl z Domov Reality.

zpět na výběr článků