311 623 447 info@domov-beroun.cz

Plánujete prodat nemovitost? Máte podle odborníků nejvyšší čas

Rozhodli jste se prodat nemovitost a čeká vás hned několik důležitých kroků. V České republice je každoročně realizována zhruba polovina všech prodejů nemovitostí bez účasti realitní kanceláře. Bez realitky neznamená ale bez rizika, proto většina odborníků tento postup nedoporučuje. Na co se připravit a je teď vůbec výhodné prodávat nemovitost?

prodej nemovitosti

Prodej nemovitosti je velkým krokem. Na trhu s nemovitostmi se každoročně zobchoduje nemovitý majetek v hodnotě řádově miliard korun. Většina nákupů nemovitostí je realizována za účelem vlastního bydlení, každý rok ale také přibývá investorů, kteří kupují nemovitosti za účelem pronájmu dalším osobám. Průměrně se v České republice obyvatelé stěhují 2x za život – to svědčí o tom, že je pro Čechy koupě nemovitosti bezesporu jednou z největších životních investic, v které jde mnohdy o celoživotní úspory.

Pečlivě si proto rozmyslete svůj postup a zvažte i aktuální stav trhu s nemovitostmi. Důležité pro správně načasované rozhodnutí je umět posoudit, zda jsou ceny aktuálně vysoko, nebo je trh spíše v poklesu a bylo by lepší počkat, než ceny půjdou nahoru. Zeptali jsme se realitního odborníka. 

„Trh nemovitostí prožil za poslední roky obrovský nárůst poptávky. Po krizi v roce 2008 jsme několik let pracovali spíše s přemírou nabídky a obtížně hledali kupce. Teď to bylo několik let jinak – nebyli jsme schopni uspokojit veškerou poptávku klientů, a to i vzhledem k žádané lokalitě u Prahy a okolí. Domnívám se, že ceny nemovitostí začaly dosahovat svého maxima i vzhledem ke zvyšujícím se úrokovým sazbám úvěrujících bank. Očekávám zpomalení růstu cen a postupné zklidnění realitního trhu,“ říká Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov, která se specializuje na oblast Prahy a Berounska a na trhu působí více než 20 let. Z toho vyplývá, že pokud chcete prodat svoji nemovitost za co nejvyšší cenu, máte ideální příležitost právě nyní.

Vsaďte na exkluzivitu realitního experta

Spolupráce s realitním makléřem pomáhá urychlit prodej a vytvořit profesionální inzeráty a prezentaci vaší nemovitosti. Kvalitní fotografie, dobře napsaný inzerát a komunikace se zájemci ze strany makléře šetří váš čas a potenciálním kupcům dodává větší pocit jistoty. Spolupráce s odborníkem na prodej nemovitostí je důležitá hlavně v případě, že jde o váš první prodej.

Řada prodávajících ve snaze zajistit nezávislý poradenský servis osloví více realitních kanceláří. Před tímto postupem ale varuje Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov. „V případě, že si vyberete dvě nebo tři realitní kanceláře, hrozí, že nebudou této zakázce ochotni věnovat svůj čas a peníze. Důvod je prostý – provize je totiž v tomto případě značně nejistá,“ vysvětluje Kindl a pokračuje. „Každý, kdo zvažuje prodej nemovitosti, by měl vyhledat nezávislého odborníka s mnohaletými, všestrannými zkušenostmi. Zajímejte se také o to, kdo v kanceláři pracuje. Jsou to jen makléři, kteří pak při samotném obchodu shánějí nezbytné odborníky externě, nebo se jedná o tým specializovaných expertů, který spolupracuje s právníky, techniky, fotografy a designéry? I to by mělo ovlivnit vaše rozhodování,“ doplňuje Kindl.

zpět na výběr článků