311 623 447 info@domov-beroun.cz

Plánujete prodej či koupi nemovitosti? Vsaďte na lokální realitní kancelář

Prodej i koupě nemovitosti na vlastní pěst je bezesporu hazard. Spolupráce s realitní kanceláří je tak naprosto logickým krokem, ke kterému se uchyluje většina lidí plánujících takto důležitou životní transakci. Na druhou stranu, pověst realitních makléřů v Čechách je natolik diskutabilní, že je těžké vybrat realitní kancelář, na kterou se lze spolehnout. Nabídka na trhu je totiž jedna z nejvyšších v Evropě, a tak může výběr vhodné a férové realitní kanceláře představovat problém. 

Před tím, než se na nějakou realitní kanceláře, obrátíte, doporučujeme si zevrubně prověřit recenze dosavadních klientů. Ty většinou napoví, jaké praktiky můžete očekávat. Kromě toho je však důležité zapřemýšlet i nad tím, zda se s prodejem či koupí nemovitosti obrátíte na lokální nebo celorepublikovou realitní kancelář. Na většině územích České republiky si totiž tyto dva druhy realitek konkurují a zatímco celorepublikové realitní  kanceláře mohou oplývat silnějším ekonomickým zázemím, ty lokální nabízí daleko více výhod. 

Tou zcela zásadní je fakt, že se realitní kanceláře a realitní makléři zaměřující se na jeden specifický region či lokalitu mohou pochlubit velmi zevrubnými znalostmi nejen místa jako takového, ale také místních poměrů. Zároveň však mohou být konkurenceschopné, co se poskytovaných služeb týče. „Znalost regionu, ve kterém naši realitní kancelář provozujeme, je zcela stěžejní a dává nám obrovskou výhodu, o tom není pochyb. Není to ale všechno a i malé realitní kanceláře by měly svým klientům poskytovat veškerý komfort. My proto lidem, kteří se na nás obrátí, poskytujeme podporu od začátku až do konce a součástí našich služeb je například i tržní odhad či profesionální prezentace nemovitosti pro prodejce a samozřejmě také právní služby. Stručně řečeno, klientům chceme celý proces prodeje či koupě co nejvíce zjednodušit tak, aby pro ně byla transakce co nejvýhodnější a pokud možno, naprosto bez rizik a problémů,“ říká Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov, která se specializuje na region Berounska a Prahy a na trhu působí již 25 let. 

Z jakého důvodu je ale znalost regionu pro obchodování s nemovitostmi tolik důležitá? Prodáváte-li nemovitost, oceníte zejména to, jakým způsobem zvládne realitní makléř nemovitosti při osobních prohlídkách prezentovat, což jde ruku v ruce s nalezením perspektivního kupce. Při prohlídkách totiž může zodpovídat i ty nejnáročnější dotazy zájemců o koupi a celý proces tak výrazně urychlit. Jen místní realitní makléř totiž ví, kolik minut z domu je to do školy či do obchodu. Jací jsou sousedé a kam na zahradu svítí v pravé poledne slunce. Jen místní realitní makléř poradí, kde v okolí dobře vaří a jaká je v blízkosti nemovitosti situace s parkováním. Pokud nemovitost naopak plánujete koupit, je pro vás vše výše zmíněné úplně stejně důležité, avšak z druhé strany barikády. 

Makléři znalí daného regionu jsou také schopni předpovídat vývoj konkrétní lokality, což je velmi důležité pro správné posouzení celé transakce a realitní kanceláři to umožňuje nemovitost lépe zobchodovat. Výhodou lokálních realitních kanceláří, která by vás měla zajímat, je v neposlední řadě i individuální přístup, kterého se u velkých agentur často nedočkáte. „Přestože existují nějaké obecné postupy a standardy, žádný obchod s nemovitostmi není stejný, a tak je ke každému klientovi potřeba přistupovat individuálně. Proto je nutné se vždy nejprve osobně sejít a ujasnit si vše podstatné,“ uzavírá Kindl za realitní kancelář Domov.  

zpět na výběr článků