311 623 447 info@domov-beroun.cz

Pravidla home stagingu: Připravte svou nemovitost na prodej

 

Home staging má svůj původ ve Spojených státech amerických, kde vznikl v 70. letech minulého století. Odtud se postupně rozšiřoval i do Evropy a v dnešní době je nedílnou součástí obchodu s nemovitostmi také v České republice. Využívají ho nejen developerské společnosti, ale i realitní makléři. Spočívá v přípravě nemovitosti na prodej a v její profesionální prezentaci.

Podle realitních makléřů dovede zvýšit prodejní cenu a zkrátit dobu prodeje. „Nemovitosti se aktuálně prodávají klidně i několik měsíců. Lidé jsou vybíravější a tráví více času projížděním inzerátů. Konkurence je navíc veliká, a proto je důležité zaujmout už na první pohled. Jednak záleží na kvalitě fotografií a jednak i na tom, co na nich ukazujete. To v jakém stavu budete nemovitost prezentovat, je extrémně důležité,“ vysvětluje Jakub Kindl z realitní společnosti Domov, která se specializuje na nemovitosti na Berounsku a Praze.

Home staging vs. interiérový design

Službu nelze zaměňovat s interiérovým designem. Zatímco ten má za cíl zútulnit váš domov tak, aby se vám v něm lépe žilo, home staging připravuje nemovitost pro kupce. A jaká jsou nejdůležitější pravidla?

Efekt hotelového pokoje

Byt nebo dům mají působit neutrálně a co nejpřitažlivěji. Důraz je kladen na funkčnost nábytku. Celý prostor by měl vypadat jako hotelový pokoj, tedy čistě, světle a prostorně. „Když přijdete do hotelového pokoje, všechny kusy nábytku tu jsou plně funkční a slouží nějakému účelu. Nikde nenajdete přebytečné věci, barvy jsou sladěné s doplňky. O to samé byste se měli snažit i při home stagingu. Nelze ale obecně říct, zda stačí byt pouze uklidit a doplnit o vybavení nebo zda budou potřeba větší zásahy, to velmi záleží na stavu prodávané nemovitosti,“ vysvětluje Jakub Kindl.

Pryč s osobními věcmi

Nemovitost je nejprve důležité vyklidit a odvézt Vaše osobní věci. Nejčastěji se jedná o různé vzpomínkové předměty, knihy, časopisy, rodinné fotografie apod. Zájemcům musíte dát šanci, aby si dovedli sami sebe v nemovitosti představit, a to nepůjde s vašimi osobními věcmi.

S home stagingem Vám pomůže dobrý realitní makléř a některé realitní společnosti navíc mají k dispozici nejrůznější nábytek nebo dekorační předměty, které pro prezentaci nemovitosti využívají.