311 623 447 info@domov-beroun.cz

PENB =  Průkaz energetické náročnosti budovy

Co je to PENB, jak vypadá a z čeho se skládá?

V podstatě je to něco podobného, jako je energetický štítek na pračce, ledničce či myčce. Také vám udává, jak je daný spotřebič náročný a kolik spotřebovává elektrické energie. Skládá se z grafické části a protokolu.  Jednotlivé stupně jsou od „Amimořádně úsporná“ do „G – mimořádně nehospodárná“.  Průkaz energetické náročnosti budovy znázorňuje její energetickou náročnost z hlediska:

  • Vytápění
  • Větrání
  • Ohřev teplé vody
  • Chlazení
  • Osvětlení

Průkaz energetické náročnosti budovy také znázorňuje tepelně izolační vlastnosti obálky domu. To znamená zdí, oken a střechy. To je zmíněná Energetická náročnost budovy.

Kdy musíte mít PENB?

Dle novely zákona č. 406/2000 s platností od 1. 1. 2015 PENB musíte mít vždy, když se chystáte prodávat a pronajímat nemovitost vyjma následujících výjimek:

  • Rekreační objekty
  • Budovy postavené před rokem 1947. Tyto budovy však nesměly projít žádnou rekonstrukcí.
  • Budovy s celkovou energeticky vztažnou plochou do 50 m² – pouze domy, nikoliv byty.
  • Památkové budovy nebo budovy, které se nacházejí v památkové rezervaci.
  • Průmyslové či zemědělské budovy, které mají roční spotřebu do 700 GJ (gigajoulů) za rok.

Pokud se chystáte prodávat byt (PENB by měl být zpracován pro celý bytový dům), písemně vyzvěte SVJ (společenství vlastníků jednotek) aby vám vystavilo kopii průkazu pro dům.

Při prodeji družstevního bytu se nejedná o klasický prodej, nýbrž o převod členského podílu. Nemáte tedy povinnost PENB nechat vyhotovit.

 

Kdy průkaz potřebuji?

Většina lidí si myslí, že průkaz stačí předložit kupujícímu, nájemci až při podpisu kupní smlouvy nebo předání nemovitosti. To je však omyl. Energetickou náročnost budovy musíte dle zákona uvádět již při nabízení vaší nemovitosti, ať už máte soukromý inzerát nebo nemovitost prodáváte prostřednictvím realitní kanceláře. V případě, že jej nemáte zpracovaný, jste povinni uvádět nejhorší kategorii, tedy „G“. Pokud prodáváte nemovitost prostřednictvím realitní kanceláře, měla by vás na tuto zákonnou povinnost upozornit. V opačném případě vás i sebe vystavuje pokutě.

Jaké jsou sankce?

V případě, že průkaz zájemci neposkytnete, vystavujete se možnosti udělení pokuty ve výši  100 000,-Kč v případě, že jste fyzická osoba. V případě právnických osob je tato pokuta stanovena na 200 000,-Kč.

Kdo průkaz vyhotovuje,  kolik stojí a jakou má platnost?

Průkazy vyhotovují energetičtí specialisté, odborníci s autorizací Ministerstvem průmyslu a obchodu. Průkazy se cenově pohybují v rozmezí od 1 800,- Kč do 7 000,-Kč u rodinného domu. Platnost PENB je 10 let od jeho zpracování za předpokladu, že nedošlo k žádné výrazné rekonstrukci (výměna oken, zateplení, nová střecha apod.) anebo ke změně obálky domu v rozsahu více než 25 %.

Co potřebuji k vyhotovení průkazu?

  • Základní informace pro vyhotovitele – adresa a majitel budovy, rok výstavby, k jakému účelu je budova využívána, identifikační a kontaktní údaje vlastníka budovy.
  • Stavební a projektová dokumentace – pokud je k dispozici – jednotlivé pohledy, řezy všemi podlažími, situace světových stran, plán stavby, technologie stavby,
  • Informace o vytápění budovy a ohřevu teplé vody – používané palivo, objem zásobníků v litrech, výkonnost zdroje tepla.

 

Zdroj: http://lukasrosenbaum.cz

zpět na výběr článků