311 623 447 info@domov-beroun.cz

Prodej nemovitosti: Jak vybrat spolehlivou realitní kancelář?

Prodej nemovitosti vyžaduje spoustu úsilí, zařizování a byrokracie. Proto se čím dál více lidí obrací na realitní kanceláře, které mohou tento proces výrazně ulehčit, a to i za cenu toho, že jim vyplatí mnohdy nemalou provizi. Nesolidní jednání realitních makléřů je ovšem reálná problematika, o které slýcháme na každém kroku. Jak tedy najít spolehlivou realitku, která bude doopravdy hájit vaše zájmy? A lze vůbec při prvním setkání s makléřem odhadnout, zda se jedná o ostříleného a férového profesionála nebo je to jen další nepoctivec, kterému jde o vaše peníze?

Vybírejte zkušené profesionály

Každý makléř musí někde začít a nasbírat zkušenosti. A přestože nikde není psáno, že musíte vybrat někoho s dvacetiletou praxí, vřele doporučujeme obrátit se na takového makléře, který už má nějaký ten prodej za sebou nebo na jeho práci alespoň dohlíží realitní kancelář s dlouholetou tradicí. Zkušený makléř totiž dokáže předpovídat nejrůznější rizika realitního trhu a dokáže vás tak ochránit před možnými nástrahami, které prodej nemovitosti skrývá. Nejsou to však jen pracovní zkušenosti, které o makléři něco vypovídají. Zajímat by vás tak mělo i jeho vzdělání či nejrůznější certifikace, které jsou minimálně důkazem, že se konkrétní člověk o svou práci zajímá. „Zkušený realitní makléř by taktéž neměl předjímat, co je cílem klienta. Od toho je osobní schůzka, aby bylo vše do detailů prodiskutováno a makléř si mohl udělat jasnou představu. Zároveň ale nelze očekávat, že makléř klientovi vždy vše odsouhlasí. Právě díky svým zkušenostem totiž může klientovi doporučit například některé stavební úpravy, které mohou zvýšit šanci na úspěšný prodej a zároveň tolik nezatíží rozpočet prodávajícího. Nezřídka se setkáváme s tím, že mají naši klienti velmi konkrétní představu a nečekají, že by mohlo dojít k nějakým změnám. Tak to ale většinou nefunguje a je důležité, aby prodávající makléři v jeho úsudku důvěřovali,“ vysvětluje Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov, která působí na trhu již 25 let a specializuje se na oblast Berounska a Prahy.

Dejte přednost lokální realitní kanceláři

Možná uvažujete nad tím, že se obrátíte na velkou, celorepublikovou realitní kancelář, která má pobočky na několika místech České republiky. Lokální realitní kanceláře mají však jednu velkou výhodu, a tou je nesporná znalost místního realitního trhu. Místní realitní makléř může být velmi nápomocen při prohlídkách a komunikaci s kupci. Zná totiž nejen všeobecné poměry, ale i výhody lokality, občanskou vybavenost a předně dokáže předpovídat vývoj konkrétní lokality, což hraje obrovskou roli pro správné posouzení prodeje. Místní makléři mají zároveň spoustu kontaktů, které přijdou vhod a znají problematické aspekty daného místa, a i jeho specifika, což jim umožňuje nemovitost lépe zobchodovat. 

Dejte na reference

V dnešní době se lze dopídit referencí snáze než kdy dřív. Pátrejte tak po zkušenostech ostatních klientů nejen na webových stránkách konkrétní realitní kanceláře, ale zabrouzdejte i na sociální sítě a poptejte se známých, o kterých víte, že nedávno sami nemovitost prodávali. Reference vám totiž velmi napoví nejen o praktikách konkrétní kanceláře, ale třeba vám pomohou najít i toho pravého makléře pro vás. 

zpět na výběr článků