311 623 447 info@domov-beroun.cz

 

S prodejem nemovitosti nemá význam vyčkávat, shodují se odborníci 

Je to již rok, co se Česká republika potýká s dopady probíhající pandemie koronaviru a s ohledem na aktuální situaci nemá tuzemská ekonomika nejideálnější vyhlídky ani v blízké budoucnosti. Jak se to podepíše na realitním trhu? A má význam pozdržet prodej nemovitosti ještě rok či dva? K problematice se vyjádřil Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov.

 

Ta se zabývá obchodem a správou nemovitostí na Berounsku a v Praze, kde pocítili dopady pandemie zejména vlastníci komerčních objektů. A přestože to chvíli vypadalo, že podobné otřesy zažije i segment bytových prostor, opak byl realitou. „V loňském roce došlo ke dvěma zásadním událostem, které realitní trh po několika měsících spánku znovu rozhýbaly. Jednak byla zrušena daň z nabytí nemovitých věcí a jednak začaly výrazně zlevňovat hypotéky. Poptávka po nemovitostech tak měla spíše vzrůstající tendenci a ceny nemovitostí začaly dokonce oproti původnímu očekávání růst,“ přibližuje situaci z druhé poloviny loňského roku Jakub Kindl.

 

Vlastní střecha nad hlavou jako životní jistota

Na trhu však nadále zůstává množství nemovitostí, které na úspěšný odprodej teprve čekají. Má ale smysl dále vyčkávat? Respektive otázka spíše zní, zda půjde jejich cena ještě nahoru? „Češi měli vždy hodně specifický přístup k vlastnímu bydlení a již dlouho jsem nezažil období, kdy by po něm toužili více, než tomu bylo poslední měsíce. Možná nám koronavirus ukázal, jak je důležité mít alespoň nějaké životní jistoty a střecha nad hlavou mezi ně rozhodně patří. Navíc ještě alespoň v následujícím kvartálu můžeme čekat, že se budou hypoteční úvěry držet na podobných číslech a nadále si budeme půjčovat relativně levně. Lze tak předpokládat, že lidé, kteří plánovali v dohledné době vyřešit vlastní bydlení, tak učiní tento rok. Nemají důvod dále vyčkávat a možná by to ani nebylo moudré.

 

S prodejem nemovitosti tak není potřeba nijak výrazně otálet a platí to jak pro rodinné domy, tak pro byty. „Hlad je samozřejmě s ohledem na cenu nemovitostí po obojím a čím lepší lokalita, tím větší kompromis musí kupující udělat a jít například do koupě něčeho menšího. Například na Berounsku se teď ale rodinné domy prodávají velmi dobře a tuto lokalitu začínají objevovat i obyvatelé hlavního města, což samozřejmě může mít vliv na to, že nabídka jednoduše neuspokojí poptávku a pak by k nějakému nárůstu mohlo dojít. To jsou ale jen hrubé odhady a pokud nemá prodávající jiný důvod pro to, aby s prodejem nemovitosti otálel, tento rok je pro zobchodování nemovitosti ideální,“ uzavírá Jakub Kindl za realitní kancelář Domov.

 

zpět na výběr článků