311 623 447 info@domov-beroun.cz

Skutečné umění je nemovitost nejen koupit, ale především výhodněji prodat

Rozhodli jste se, že prodáte nemovitost, ale jste na vážkách, jestli je na to zrovna teď příhodná doba. Po roce 2020, který přinesl celosvětovou krizi zapříčiněnou pandemií, je ta otázka vcelku logická – každého napadne, že krize jde ruku v ruce s poklesem ekonomiky a také snížením cen na realitním trhu. Krize sice nakonec přišla, ale ochlazení dlouhodobě šponovaných cen nemovitostí nepřinesla a v dohledném horizontu podle odborníků ani nepřinese. Ceny nemovitostí stále prudce rostou, a i když se očekává zmírnění růstu, větší pokles neočekávají ani ti nejoptimističtější odborníci. Pokud tedy chcete byt či dům prodat, vhodná doba na to je právě teď.

Ceny nemovitostí jsou právě nyní na svém maximu. Za posledních pět let jejich cena stoupla o neuvěřitelných třicet procent, v hlavním městě Praze a v některých dalších žádaných lokalitách ještě více. Proč tomu tak je?

„V posledních letech před příchodem pandemie se ekonomice velmi dařilo. Soukromí podnikatelé zažívali zlaté časy v úspěšném uzavírání zakázek, zaměstnancům rostly platy a banky dosud mají úrokové sazby u hypoték nastavené velmi nízko. Sice v uplynulých letech došlo ke zpřísnění podmínek pro získání úvěru či hypotéky, ale na počtu schválených žádostí se to prakticky nepodepsalo. Poptávka je tedy obrovská, lidé mají naspořeno a čekají na svou vysněnou nemovitost. Situaci na trhu pomohlo i zrušení daně z nabytí nemovitosti. Ceny tak drží rekordně vysoko především neutuchající poptávka a nedostatek obchodovatelných nemovitostí na trhu, který je podmíněný pomalým tempem nové výstavby zatížené dlouhými schvalovacími řízeními,“ vysvětluje Vladislava Kindlová, spolumajitelka a obchodní ředitelka rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která na trhu funguje od roku 1994.

Na otázku, zda můžeme očekávat, že půjdou ceny nemovitostí do budoucna dolů, odpovídá: „Můžeme předpokládat, že nárůst cen se zastaví, ceny budou stagnovat nebo začnou mírně klesat. Nikdy to však nebude o tolik, jako je aktuální nárůst cen. Proto ti, kteří zvažují prodej nemovitosti, by neměli otálet – vhodnější okamžik než teď nebude. Nejvíce nemovitostí se nakupuje v krizi, takže logicky v krizi nastává ideální část na to nemovitost prodat. Při profesionálně zvládnuté transakci je téměř jistota, že nemovitost prodáte výhodně, tedy mnohem dráž podle toho, jaká je její aktuální tržní hodnota,“ vysvětluje Kindlová.

Možná sami znáte někoho, pro koho prodej nemovitosti představoval velkou starost, nemovitost se mu nedařilo dlouho prodat, a když k prodeji konečně došlo, bylo to za razantně nižší sumu, než byla původní představa prodávajícího. Abyste nedošli k podobnému rozčarování, najměte si k ruce profesionála, který vás snadno a efektivně provede celým procesem a postará se o to, abyste byt či dům prodali za odpovídající cenu.

 

zpět na výběr článků