311 623 447 info@domov-beroun.cz

Víte o lukrativní nemovitosti na prodej? Dejte tip realitce a vydělejte si až desetitisíce korun

Na trhu s nemovitostmi podniká celá řada firem i soukromníků, oproti tomu nabídka nemovitostí není nekonečná – ba naopak, o atraktivní nemovitosti k obchodování je spíše nouze. Proto se v realitním byznysu ujali tzv. tipeři. Jde o lidi zvenčí, kteří dají realitním kancelářím či makléřům tip na byt či dům na prodej. Odměna pro ně se průměrně pohybuje v tisícových hodnotách, v případě lukrativních realit může jít i o desítky tisíc korun. Jde tak o lákavý přivýdělek za relativně malé úsilí.

„Máme zájem o tipy na koupi či pronájem nemovitostí. Víte o něčem? Kontaktujte nás.“ Právě takové inzeráty se čím dál častěji objevují na webových stránkách realitních kanceláří. Realitní kanceláře či jednotliví makléři nabízejí za dohození nemovitosti na prodej řádově tisícové až desetitisícové odměny, v závislosti na lukrativnosti takového tipu. Tento fenomén se začal objevovat na trhu už před několika lety a dnes už je běžnou součástí podnikání v tomto oboru. Poptávka po dohazovačích reflektuje aktuální situaci na trhu. Dnes o úspěchu realitní kanceláře rozhoduje její portfolio nemovitostí, nejen poptávající klienti. Proto realitní kanceláře nabízejí odměny takzvaným tipařům.

„Trh historicky zažil i opačnou situaci. V době nejtužší ekonomické krize nabízely realitní kanceláře odměny za to, že jim někdo dohodil tip na kupce – právě kupující byli tehdy nedostatkovým zboží. Dnešní situace na trhu vypadá tak, že je zájemců dostatek, naopak nedostatkovým zbožím jsou volné nemovitosti,“ vysvětluje Vladislava Kindlová, obchodní ředitelka realitní kanceláře Domov Beroun, která se specializuje na Prahu a Berounsko. Vznikla už v roce 1994, v oboru prodeje a pronájmu bytů, domů, chat a nebytových prostor má tak 25letou tradici.

„Spolupráce většinou funguje na jednoduchém principu – vy jako tipař zajistíte kontakt, realitní odborník pak zajistí prodej. Když se nemovitost svěří do péče kvalifikovaného odborníka, budete mít navíc jistotu, že se o její prodej adekvátně postará zkušený realitní profesionál, který udělá maximum pro spokojenost prodávajícího i kupujícího. Vy si tak přijdete na zajímavou finanční odměnu,“ doplňuje Vladislava Kindlová.

Dbejte na formální dohodu

Dodávání tipů nemusí být přitom jednorázovou záležitostí – je možné domluvit se na dlouhodobé spolupráci, pokud máte dobré zdroje. Můžete například těžit z toho, že dobře znáte svou lokalitu a dostupné nemovitosti v ní. Tak jako tak je dobré při tomto „vedlejšku“ dbát na formální ošetření spolupráce. „Odměny se tipařům vyplácejí nejčastěji na základě tzv. tipařských dohod. Výjimkou není ani to, že při pravidelné a oboustranně fungující spolupráci makléř či realitní kancelář nabízí i provizi z úspěšného prodeje. Ta může být rovna i 10 % z odměny za zprostředkování vyplacené realitní kanceláři,“ vysvětluje Kindlová z realitní kanceláře Domov Beroun.

zpět na výběr článků