311 623 447 info@domov-beroun.cz

Vymáhání dluhu z neplatičů nájemného ohrožuje investici do nemovitostí

Investice do nemovitosti zdaleka nekončí jejím nákupem. Po celou dobu vlastnictví se musíme o svůj investiční byt starat, aby nám prosperoval. Představa o bezpracném přivýdělku záhy vezme za své, když poznáme, co správa nemovitosti skutečně obnáší. Výhodnou investicí se byt totiž stává tehdy, je-li dlouhodobě a dobře pronajatý spolehlivým nájemníkům.

Solidní nájemník nad zlato

Dlouhodobá obsazenost solidními nájemníky je pro majitele realit klíčová. Spory s problematickými nájemníky odčerpávají čas i energii a snadný přivýdělek mění v zaměstnání na plný úvazek. Nadto vymáhání dluhů od neplatičů nejen ohrožuje výhodnost investice, ale také ji mohou citelně prodražit. Jenže lidský faktor bývá zrádný a i přes smluvní ošetření se některým problémům občas nevyhnete.

„Stačí ale narazit na problematické nájemníky a o zisk, který měl být přilepšením k vašemu zaměstnání, snadno přijdete. Každý výnos z investičního bytu je závislý na poměru mezi kupní cenou a výší měsíčního nájmu. Proto každý měsíc, kdy dojde k jeho výpadku či zpožděné úhradě, představuje velký problém. Situace je o to horší, pokud splácíte hypoteční úvěr,“ vysvětluje Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která se specializuje na Berounsko a Prahu.

Nájemníky je potřeba pečlivě vybírat především kvůli výši čistého výnosu. Tzv. hrubý výnos totiž snadno spočítáte z poměru pořizovací ceny vůči ročnímu nájemnému, nicméně do čistého výnosu musíte započítat i náklady za nezbytné běžné opravy nemovitosti nebo fluktuaci nájemníků, kdy vznikají další náklady.

Čas jsou peníze. Pro investory to platí dvojnásob

Kolik času budete muset správě bytu obětovat, se odhaduje jen těžko. Záleží to totiž na vašich nájemnících. Správa investičního bytu ale není jen starost o nájemníky. Spoustu věcí budete muset řešit pravidelně. „Pokud nemáte investiční byt jako práci na plný úvazek, ale chcete mít i volný čas, svěřte správu bytu profesionálům. Dobrý správce totiž dokáže profesionálně řídit nájemní vztah, hledat a měnit nájemníky i efektivně řešit běžnou administrativu, jako je třeba roční přeúčtování služeb nájemníkovi,“ vysvětluje Jakub Kindl.

„Pro všechny, kteří chtějí inkasovat pravidelný nájem každý měsíc a o nic se nestarat, tu je profesionální správa bytů na tržní pronájem. Nemusíte se zabývat žádnými problémy s nemovitostí, nájemcem ani platbami. Díky tomu se můžete naplno věnovat svým pracovním povinnostem či koníčkům a nemusíte mít starosti o svou nemovitost. Vyhnete se přímému jednání s nájemci, o vybírání nájemného se bude starat zkušený prostředník. Proto správu nemovitostí využívá nejen česká, ale velmi často i zahraniční klientela,“ doplňuje Kindl.