311 623 447 info@domov-beroun.cz

Vyplatí se vám nemovitost prodat, či pronajmout Odpověď vám pomůže najít zkušený realitní odborník

Jste právě v situaci, kdy se rozhodujete pro nové bydlení třeba z důvodu rozrůstající se rodiny, chystáte se odstěhovat z města nebo se musíte nějakým způsobem vypořádat s nemovitostí, kterou jste zdědili nebo zůstala opuštěná? Jedna ze stěžejních otázek, kterou si musíte položit, je, zda se vyplatí spíše nemovitost prodat, či pronajmout. Tímto směrem se vydávají první myšlenky snad každého, kdo se v podobné situaci ocitl. Logika, že ceny nemovitostí jsou teď vysoko, a tak se vyplatí spíše prodávat, by byla příliš zjednodušená a unáhlená. Na jaké faktory se vyplatí ohlížet?

„Se zvažováním nejvhodnějšího řešení by vám mohla pomoct další otázka, na kterou už bude jednodušší odpovídat. Co byste udělali s penězi, které byste čistě hypoteticky utržili za prodej? Odpověď na tuto otázku vám pomůže najít klíč ke správnému řešení vaší specifické situace. Pokud hledáte nový domov pro rozrůstající se rodinu, je otázka financování klíčová. Získat hypotéku nemusí být kvůli přísným skórovacím kritériím úplně jednoduché a cena nemovitostí je teď vysoká, což znamená, že v případě prodeje byste mohli alespoň část z prodeje použít na zaplacení nového bydlení,“ vysvětluje Vladislava Kindlová, obchodní ředitelka a spolumajitelka rodinné realitní kanceláře Domov Reality. Pokud navíc budete mít větší částku v hotovosti z vlastních zdrojů, financování tím máte prakticky vyřešené.

„Pokud nepotřebujete hotovost na nové bydlení, je prodej pro vás zatím v podstatě zbytečný. Ceny nemovitostí se vyvíjejí dynamicky v reakci na stav trhu a mohou se sice krátkodobě zamrazit či dokonce mírně klesnout, avšak v dlouhodobém horizontu rostou jejich ceny takřka kontinuálně. Příkladem může být celosvětová finanční krize v roce 2008. Ceny nemovitostí sice od roku 2009 do roku 2012 klesly, ale od té doby jsou na stálém vzestupu. Nyní jsme v situaci, kdy jsou mnohem výše než v době před krizí. A to je hlavní argument,“ vysvětluje Kindlová.

Odborníci také doporučují vzít v potaz další faktory. Jsou totiž situace, kdy nepotřebujete peníze na ruku z prodejní transakce, ale stejně nemusí být nejlepší nápad nemovitost držet. „Někdy je zkrátka lepší nemovitost pustit a utržené peníze investovat do zcela jiné s lepšími parametry v podobné cenové hladině. Je to například případ, kdy je byt v domě zatížen úvěry z revitalizace. Vysoké náklady na odvody vám budou srážet výnosy z pronájmu. Se zkušeným realitním odborníkem byste také měli vyhodnotit atraktivitu lokality, průměrnou obsazenost v takové oblasti, jaký je tržní nájem nebo jestli nemovitost nepotřebuje kompletní rekonstrukci. Udělejte si i seznam věcí, které by bylo nutné zařídit předtím, než se nemovitost pronajme. Poté budete schopni odpovědět na otázku, zda dává ekonomicky smysl si nemovitost držet ve vlastnictví,“ dodává Vladislava Kindlová z Domov Reality.

zpět na výběr článků