311 623 447 info@domov-beroun.cz

Bez realitky neznamená bez rizika

Současné možnosti, realizovat nejrůznější záměry, nápady, aktivity prostřednictvím internetu, jsou až neuvěřitelné. Prostřednictvím e-shopů je prodáváno stále víc produktů, nabízeno stále více služeb apod. Tzv. kamenné obchody jsou z konkurenčních důvodů nuceny svoji nabídku rozšiřovat o dovoz až do domu na základě objednávky prostřednictvím internetu, nejbližší taxi si najdeme na mobilu. A na tzv. chytrém mobilu lze s trochou zku- šeností najít například také informace o tom, kdo vlastní dům v sousedství. V podobných příkladech z nejrůznějších oblastí našeho života by se dalo pokračovat. Možná by bylo zajímavější hledat oblasti, kterých se současný rozmach elektronizace nedotkl. Má to své nesporné výhody pro náš každodenní život. V některých případech se však také setkává- me s negativy, které s rozvojem technologií souvisí.

Technologický boom se nevyhnul ani obchodu s nemovitostmi. A také v této oblasti sebou přinesl mnohá pozitiva, ale také řadu nebezpečí. Právě o problémech, které s touto tématikou souvisejí, bych se rád krátce zmínil. Myslím, že tím nejzávažnějším aspektem je celková částka, o kterou se jedná v rámci transakce. Jednoduše řečeno, pokud prostřednictvím e-shopu špatně koupím boty, buď je vyměním nebo v horším případě přijdu o peníze. Bude se jednat obnos, který mne bude mrzet, ale pravděpodobně mne nezničí… V případě koupě nebo pronájmu nemovitostí je tomu ale jinak. A věřte, že vím, o čem hovořím. Na Asociaci realitních kanceláří České republiky se totiž poměrně často obrací se žádostí o pomoc spotřebitelé, kteří v rámci vidiny úspory, volili cestu pro nás Čechy tak typickou. Cesty úspor na nepravých místech.

Ono to totiž vypadá lákavě. Na internetu se dá dnes tak snadno najít nabídka, která na první pohled vypadá bez jakéhokoli problému. Tak proč se obracet na realitní kancelář? Proč zbytečně platit provizi? Někde v rádiu jsem dokonce zaslechl, že mne realitní kancelář obere třeba o balkon… (To je nesmysl, který myslím ani nemá cenu komentovat. Ostatně těm, kte- ří chtějí věřit hloupým reklamám, nemá cenu nic vymlouvat… Na ty je cílena a nejen v rámci realit).

Je nutné upozornit na největší výhodu spolupráce s realitkou. Realitní kancelář totiž za poskytnuté služby odpovídá. Nejde o pouhou bezvýznamnou formuli. Vyplývá to z přísluš- ných ustanovení občanského zákoníku, zákona o ochraně spotřebitele a dalších právních předpisů. A věřte, že v rámci realitní transakce je dobře mít také tuto „pojistku“. Samozřejmě se nejedná zdaleka o jedinou výhodu. Jedná se o poskytnuté služby a ne ledajaké. Ušetří vám čas i peníze.

Spolupráce s realitkou se vyplácí, ať už nemovitost prodáváte, nebo pokud kupujete. A vězte, že i v případech pronajímání na vlastníka bytu či domku číhá řada nebezpečí, která odhalí zkušený zprostředkovatel podstatně snáze, než nezkušený a někdy i poměrně naivní majitel. Například prověřit nového ná- jemníka v rámci jeho kompetence k bydlení, není zcela bez problémů a vyžaduje určitou míru zkušenosti s procesem pronajímání. Kdo zažil situaci, kdy se mu do bytu nastěhoval nájemník, který po měsíci přestal platit nebo začal znepříjemňovat život ostatním lidem v domě, dobře ví, o čem mluvím… Při koupi či podeji nemovitosti jde jednak o prověření právního stavu nemovitosti, ale také o zkušené stanovení ceny, za kterou má být nemovitost realizována. Věřte, že nestačí podívat se do nabídky na veřejně přístupných realitních portálech. Nesprávně nastavená cena může nakonec přijít draho.

A to není jediné riziko laické práce. Napří- klad pětiletá záruční lhůta u nemovitostí otvírá další otázky, které amatér sám nevyřeší. Nemáš revize? Zaplatíš. Nemáš stavební dokumentaci? Zaplatíš! Nemáš v souladu stavební dokumentaci se skutečným stavem, protože jsi provedl drobnou stavební úpravu a zapomněl jí nahlásit? Zaplatíš! A toho „zaplatíš“ se dá v pěti letech najít opravdu hodně. Zkušený realitní makléř zajistí, abyste se takovým problémům vyhnuli.

Není mým cílem od prodeje či koupě nemovitosti čtenáře odradit. Naopak. Dnes je doba, kdy lze dobře prodat a zároveň výhodně uložit prostředky do koupě nemovitosti. Nízké úrokové míry hypoték nákup podporují. Chtěl bych však varovat před šetřením na nevhodných místech. Ano, každá služba něco stojí. Také spolupráce s realitním makléřem není zadarmo. Pokud si však vyberete kvalitní realitní kancelář, nebudete litovat. Ing. arch. Jan Borůvka, CIPS generální sekretář ARK ČR B

Ing. arch. Jan Borůvka, CIPS generální sekretář ARK ČR

http://www.arkcr.cz/art/5417/realitni-magzin-listopad-2017.htm

1.11.2017

zpět na výběr článků