311 623 447 info@domov-beroun.cz
 

Ceny nemovitostí, práce nebo občanská vybavenost. Co je pro Čechy nejdůležitější?

 

 

Stěhování je přirozenou součástí života každého z nás. Když ale přijde na otázku toho, kam se přestěhovat, který faktor hraje nejdůležitější roli? A změnila se situace nějak nyní, v době pocovidové?

 

Jedním z nepřímých následků dění uplynulých dvou let je totiž i zvýšení cen nemovitostí, přičemž největší zájem je aktuálně o chaty a další rekreační objekty a také o byty. „Zájem o koupi chaty či chalupy je nyní opravu enormní a takto vysoká poptávka žene ceny vzhůru. Neutuchá však ani zájem o koupi bytů, a to zejména bytů 2+kk a 2+1,“ říká Jakub Kindl z rodinné realitní společnosti Domov Reality.

 

Ta funguje více jak 25 let v regionu Berounska a Prahy a právě tyto lokality patří mezi jedny z těch nejžádanějších. Dle Kindla je to hlavně kvůli dobré dostupnosti do hlavního města. „Berounsko bylo vždy velmi žádaným městem pro žití a ve Středočeském kraji patřilo bezesporu mezi ta nejpopulárnější místa. Nyní se poptávka ještě zvyšuje a zájemci o koupi jsou často právě z Prahy nebo třeba i z opačného konce republiky.

Obecně cena hraje asi největší roli v rozhodování, lidé však zároveň chtějí mít práci na dosah ruky. Naopak jsou schopni oželet, pokud v místě bydliště není tak dobrá občanská vybavenost. „Obchod, pošta, banka a další podobné instituce jsou důležité. Často si však lidé tyto pochůzky vyřídí po cestě z práce či do práce a jestli nám covid něco dal, tak je to bez debat rychlejší digitalizace všeho. Nyní si můžeme většinu formulářů vyřídit online a nakoupit si online vše od zubní pasty až po housky. Možná proto jsou čím dál žádanější i malé obce kolem Berouna, kde jsou navíc ceny nemovitostí ještě o něco nižší než třeba přímo v Berouně,“ vysvětluje Kindl.

 

Lze ale v blízké budoucnosti očekávat další nárůst cen nebo nemovitosti dosáhnou na nějakou dobu svého maxima? „Na to je teď předčasné odpovídat. Velkou roli bude hrát nadcházející podzim a to, zda se budeme nebo nebudeme potýkat s další vlnou pandemie. To by totiž mohlo mít zdrcující dopad na některé ekonomické sektory, které doteď jen tak tak přežily. Teoreticky by něco takového mohlo ohrozit schopnost lidí splácet hypotéky a tím by se na trh dostalo více nemovitostí k prodeji. Nebo naopak nás žádné černé scénáře nečekají a pak věřím, že za nějakou dobu ceny růst přestanou. Otázkou však také je, jak se budou banky stavět k poskytování hypotečních úvěrů, na které ostatně už teď spoustu lidí nedosáhne,“ uzavírá Jakub Kindl za Domov Reality. 

zpět na výběr článků