Česko si připisuje další rekord v zdražování nemovitostí
Realitní trh v Česku si připsal další nevalné prvenství – ceny bytů a domů se v loňském roce zvýšily nejvíce v porovnání se všemi ostatními zeměmi Evropské unie. Na konci roku 2021, kdy hypotéky zdražovaly a rostla cena peněz, šlo dokonce v meziročním srovnání podle nejnovějších dat o růst 26 %. Jaký další vývoj očekávají odborníci? Zeptali jsme se spolumajitele realitní kanceláře Domov Reality Jakuba Kindla.
Krize na realitním trhu je patrná i v Evropě a jinde ve světě, Česká republika však patří k zemím, na které nedostupnost vlastního bydlení dopadá nejvíce. Proč?
„V posledních dvou letech dramaticky a rychlým tempem rostly ceny nemovitostí – způsobila to především malá nabídka na trhu v protikladu s velmi vysokou poptávkou ze strany zájemců. Trh se dlouhodobě přehřívá, proto se Česká národní banka snaží zasáhnout zvyšováním úrokových sazeb. Od dubna také začala platit přísnější regulace poskytování hypoték. Podle nových pravidel musí mít žadatelé starší 36 let naspořeno z vlastních prostředků minimálně pětinu odhadované hodnoty nemovitosti. Výše hypotéky zároveň nesmí překročit 8,5násobek čistého ročního příjmu a měsíční splátka nesmí být vyšší než 45 % čistého měsíčního příjmu. V návaznosti na to můžeme očekávat ochlazení poptávky po nemovitostech,“ vysvětluje Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která na trhu funguje už přes 25 let. Nejdrtivější dopad to bude mít především na mladé lidi ve střední příjmové kategorii.
Nejvíce se problémy s bydlením dotýkají mladých
Dostupnost bytů pro mladou generaci je dnes velké téma. Zvláště pak pro ty mladé, kteří nemají možnost získat finanční pomoc od rodiny, aby si pořídili vlastní nemovitost. Není to jen výsostně český problém, tato krize je patrná i v jiných evropských zemích. Česká republika jen patří k zemím, na které doléhá tato krize tísnivěji. Podle statistik patří k zemím, kde se dostupnost vlastního bydlení zhoršila od roku 2013 nejvíce. Podle nejčerstvějších dat Evropského statistického úřadu se nemovitosti v meziročním srovnání zdražily o 26 %. Česko si tím připsalo na konto neslavné prvenství.
„Z dat je jasně patrné, že celý minulý rok napětí na českém realitním trhu v podstatě kulminovalo. K tomu připočítejme růst úrokových sazeb a najednou jsme v situaci, kdy centrální banka musí zasáhnout přísnějšími regulacemi a dostupnost hypoték omezit. Zároveň jsme ale svědky toho, že realitní trh je pořád atraktivní pro investory, kteří si chtějí bezpečně uložit své peníze do aktiv přinášejících spolehlivý výnos, a tak si postupně budovat portfolio nájemních bytů,“ vysvětluje Jakub Kindl z Domov Reality.
V poslední době můžeme pozorovat také postupné oživení výstavby, hlavně v Praze, to by měl tlak na ceny bytů snižovat. Na druhou stranu, náklady na výstavbu stále prudce stoupají v přímé úměře k tomu, jak se zvyšují ceny stavebních prací, materiálů a energií.