311 623 447 info@domov-beroun.cz

 

Co hýbalo realitním trhem v roce 2020

Uplynulý rok byl přelomový v mnoha ohledech, trh s nemovitostmi nevyjímaje. Koronavirová krize přinesla hned několik rekordů, které se staly hybnou silou pro další vývoj situace. Po propuknutí první vlny pandemie se sice v šokové reakci na nepředvídatelné dění pohyb na realitním trhu zastavil a lidé vyčkávali jak s prodejem, tak koupí realit. Po prvotním oklepání se však trh dal do pohybu a přinesl několik důležitých momentů – jedním z nich byl růst hypotečního trhu a rekordně nízké sazby u hypotečních úvěrů.

Máme za sebou v mnohém dramatický rok plný změn a neočekávaných situací, které neměly v moderní historii obdoby. V turbulentním roce 2020 nemovitosti platily za bezpečný způsob ukládání a zhodnocování financí a představovaly kotvu v nestabilní době plné nejistoty. I tak koronavirus s realitním trhem zahýbal. Ceny nemovitostí dále mírně rostly v průměru o 12 %, i když v hlavním městě Praze zdražování probíhalo o několik procentních bodů pomaleji.

„K nejvýznamnějším hybatelům na realitním trhu v roce 2020 patřily bezesporu rekordně nízké úrokové sazby hypoték a také zrušení daně z nabytí nemovitosti. Tyto změny výrazně přispěly ke zlepšení dostupnosti vlastnického bydlení – najednou začalo přibývat těch, kteří si vlastní bydlení mohli dovolit. Zájem o rezidenční byty a domy se letos zvýšil i přes odliv turistů,“ komentuje milníky na realitním trhu v uplynulém roce Vladislava Kindlová, spolumajitelka a obchodní ředitelka rodinné realitní kanceláře s 25letou tradicí Domov Reality. Právě zmíněné výkyvy na trhu s krátkodobými pronájmy proměnily preference zájemců o koupi a objevil se zájem o nové typy nemovitostí.

„V roce 2019 jsme evidovali velký zájem o byty v centru Prahy a ve velkých městech, které představují ideální příležitost pro investici se zajímavým ziskem. Tento trend ale rok 2020 naboural a přinesl zájem o odlišné druhy nemovitostí a jejich lokality. Lidé během první jarní karantény přehodnotili svůj přístup k domovu a přestali ho vnímat pouze jako místo pro každovečerní návrat a spánek. Najednou žili převážnou část svého života z domova, začali z něj pracovat a realizovat se v něm i soukromě – díky více času strávenému doma s rodinou se objevily nové potřeby a zvýšily se nároky členů domácnosti na to, jaké funkce má domov plnit. Dnes jsou v popředí zájmu byty na okrajích měst s dobrou dopravní dostupností a zároveň v blízkosti přírody. Alternativou jsou pak byty se zahrádkami nebo terasami, které nabízejí v rámci bytového prostoru i kousek prostoru na čerstvém vzduchu,“ říká Vladislava Kindlová z Domov Reality.

Hypotéky pravděpodobně dále zlevňovat nebudou

Objem čerpaných hypoték letos překonal rekord z uplynulých let a navzdory nejisté době přinesl pozitivní trend na realitní trh. Růst hypotečního trhu by však měl zpomalit. „S představením vakcíny a počátkem očkování se ve společnosti objevuje optimismus z brzké vyhlídky na vyřešení koronavirové krize. To přímo souvisí i se situací na hypotečním trhu – dá se očekávat, že úrokové sazby už níže nepůjdou. A i kdyby hypotéky ještě zlevnily, pravděpodobně se zpřísní podmínky pro jejich poskytování a nedosáhne na ně už tolik lidí,“ dodává Kindlová.

zpět na výběr článků