311 623 447 info@domov-beroun.cz

Covid prodeji bytů neuškodil, naopak. Ideální čas na prodej je právě teď

Vlastníte nemovitost, kterou se chystáte prodat? Nejlepší doba na prodej podle aktuálních statistik je právě teď. Růst cen nemovitostí nepolevuje. Každý, kdo chce prodat nemovitost za vyšší než tržní cenu s maximálním komfortem, by se neměl pouštět do prodeje svépomocí. Realitní profesionál má před laikem nedostižný náskok ve znalostech a zkušenostech s realitním trhem. Jak to funguje a na co si dát pozor?

Jak to funguje?

Odborníci z realitní kanceláře si nemovitost prohlédnou a ocení. Nedílnou součástí procesu je i zajištění profesionálních fotografií a prezentace včetně tzv. home stagingu. Kromě realitní inzerce na tuzemském trhu přímo osloví i vybrané cílové skupiny zájemců, kompletně zajistí prohlídky i všechna jednání s kupujícími. Právní oddělení zajistí kvalifikovaný právní servis a vypracuje veškerou smluvní dokumentaci. Tato služba je výhodná hlavně v případě, že jste zaneprázdněni – na základě plné moci za vás může realitní společnost vyřídit veškerou agendu spojenou s prodejem až do okamžiku předání nemovitosti novému vlastníkovi.

Bezpečnost finančního toku

Bezpečnost finančního toku je jednou z priorit, když se obchoduje s nemovitostmi. Jde o velký objem peněz, který mnohdy představuje celoživotní jmění. Potenciální nebezpečí pro kupující či prodávající číhá od okamžiku podpisu kupní smlouvy a složení kupní ceny až do převodu vlastnického práva na katastrálním úřadě. Právě tuto dobu je třeba zabezpečit tak, aby byly obě strany pojištěny před případnými riziky a o své peníze nepřišly.

„Jak nepřijít o své peníze, to je otázka, kterou si lidé často kladou v případě, že poprvé v životě prodávají či kupují nemovitost. K převodu na nového majitele totiž dochází až na základě tzv. vkladu do katastru nemovitostí. To znamená, že vlastnické právo se automaticky nezakládá podpisem kupní smlouvy anebo fyzickým předáním nemovitosti do rukou nového majitele. Stane se tak na základě vkladového řízení – je nejdříve potřeba podat návrh na vklad společně s kupní smlouvu příslušnému katastrálnímu úřadu. Po třech až čtyřech týdnech se teprve uskuteční vklad vlastnického práva ve prospěch kupujícího,“ vysvětluje Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která se už 27 let specializuje na nákup a prodej nemovitostí v oblasti Prahy, středních Čech a Berounska.

Bezpečná úschova u třetí strany

Že je riskantní vyplácet peníze rovnou na účet prodávajícího, už většinou chápou i laici. Naprostým standardem je úschova peněz u vybraného subjektu – toto praktikují všechny seriózní realitní kanceláře a prodávající na to bez problému přistupují. Schovatelem může být notář, advokát, banka anebo realitní kancelář. Výběr vhodného schovatele podmiňuje mnoho faktorů, mezi které patří cena úschovy, míra zabezpečení uložených peněz, potenciální riziko zpronevěry a dohoda obou stran. Co se týče ceny, nejlevněji to vychází u realitních kanceláří, kde je to často v rámci servisu zdarma. Řádově několik tisíc zaplatíte u advokáta, o něco dražší bude banka a notář.

 

zpět na výběr článků