311 623 447 info@domov-beroun.cz

Daň z nabytí nemovitostí doznala změn. Rušit se ale nakonec nebude

Daň z nabytí nemovitých věcí byla letos na poli nemovitostního práva horkým tématem. Na začátku roku vzešla od Senátu iniciativa za její zrušení, diskutovalo se i o možnosti zavedení různých sazeb. Politickou debatu, kterou se zájmem sledovala celá veřejnost, ale ukončilo rozhodnutí Poslanecké sněmovny z 24. září. Poslanci prosadili, že se daň rušit nebude – pouze se rozšíří okruh osob, které budou od této daňové povinnosti osvobozeny. Co změna znamená v praxi, vysvětluje Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov Reality.

Sněmovna na konci září odmítla návrh Senátu na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, dříve známou jako daň z převodu nemovitosti. „Jednotná sazba daně z nabytí nemovitých věcí činí 4 % a od roku 2016 jsou povinni ji hradit kupující. Odvody z této daně představují nezanedbatelný příjem do státního rozpočtu – loni na této dani vybral stát 13,6 miliardy korun, předloni to bylo 12,5 miliardy,“ vysvětluje Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kancelář Domov Reality.

 „Bydlení je v Česku enormně drahé, ceny za pronájmy i prodejní ceny nemovitostí navíc dále rostou strmě vzhůru. Zrušení této daně představuje jeden ze způsobů, jak bydlení zlevnit a zpřístupnit ho lidem. Daň z nabytí nemovitých věcí zbytečně zvyšuje náklady na pořízení vlastního bydlení, navíc jde již o jednou zdaněné peníze,“ pokračuje Jakub Kindl.

Nově: Rozšířil se okruh osob osvobozených od daně

Jednu změnu k lepšímu ale novela zákona o této dani přeci jen doznala. Rozšířil se okruh osob, kterých se tato zákonem daná daňová povinnost týkat nebude. „Schválená novela, která se nyní předloží k podpisu prezidentovi, snímá povinnost zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí nejenom z těch, co si koupí nový byt v bytovém domě, ale také z těch, co si koupí nový byt v rodinném domě. Jinými slovy, nezáleží na tom, jestli se nová bytová jednotka, kterou si koupíte, nachází v bytovém, či rodinném domě,“ vysvětluje Jakub Kindl.

Poslanci tak reagují na rozmáhající se trend vymezovat bytové jednotky v nově postavených rodinných domech. „Prodávajícím se lépe prodávají bytové jednotky než vlastnické podíly. Za prodej tří samostatných bytů v rodinném domě navíc prodávající může utržit více než za celý dům,“ doplňuje Jakub Kindl. Před schválením této novely se osvobození od daně vztahovalo pouze na úplatné nabytí rodinného domu nebo bytu v bytovém domě, nikoli tedy bytu v rodinném domě.

Co se nemění

Beze změny zůstává jednotná sazba daně ve výši 4 %, stejně jako povinnost ji zaplatit zákon i nadále ukládá kupujícím. Přenesení povinnosti z prodávajícího na kupujícího vešlo v platnost v roce 2016 – tato změna se setkala s obrovskou vlnu kritiky.  

zpět na výběr článků