311 623 447 info@domov-beroun.cz

Dobré důvody, proč si pořídit nemovitosti jako zajištění do budoucna

Kdy je vhodné pomýšlet na pořízení nemovitosti? Především v případě, kdy máte k dispozici alespoň třetinu finančních prostředků, které jsou ke koupi potřeba. Koupí nemovitosti získáte něco hmatatelného, co přináší reálný užitek, na rozdíl od obchodů s akciemi, cennými papíry či dluhopisy. Z hlediska inflace a vývoje na trhu se jedná o bezpečnou investici – v případě, že peníze ztratí svoji hodnotu, stále zůstáváte vlastníkem bytu, který existuje fyzicky a je možné ho reálně využívat.

I přes nejistotu a obavy, které přináší pandemie a inflace, se stále podle doporučení investičních poradců a realitních odborníků vyplatí kupovat byty jako investici za předpokladu, že jejích pořizovací cena ve vztahu k následnému pronájmu dává ekonomický smysl.

„Investice do nemovitostí je stále rozumným a spolehlivým způsobem, jak bezpečně uložit své peníze a zároveň je zúročit tak, aby časem nepozbyly své hodnoty. Situace na realitním trhu se lehce změnila oproti stavu před pandemií. Nabídka nemovitostí se pomalu rozšiřuje ale tempo výstavby je stále pomalé a proces stavebního řízení je naopak zdlouhavý. Nárůst inflace, zdražení stavebních materiálů a výše úrokových sazeb mají na trh záporný vliv ale i přesto se stále obchoduje. Aktuálně se do popředí dostává nájemní bydlení,“ říká Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která se specializuje na Berounsko a Prahu.

„Na rozdíl od jiných komodit se ani v době krize nemůže stát, že se vaše investice promění v bezcenné vlastnictví. Hodnota pořízené nemovitosti totiž není jen investiční, ale také reálná. Vlastněný dům můžete kdykoli reálně využívat – ať už pro vlastní bydlení, na pronájem nebo jako zajištění bydlení pro vaše děti,“ vysvětluje Jakub Kindl,

Zajištění rodiny

Rodiče se vždy snaží dát svým dětem do života kapitál a výbavu, která jim zajistí alespoň základní existenci. Jistá střecha nad hlavou je dobrým způsobem, jak myslet na své potomky. Až dospějí k samostatnosti, byt či dům pro ně bude dobrým startem do života a umožní jim vyhnout se placení dlouhodobě nevýhodným pronájmům, případně velkým finančním závazkům v podobě hypotéky.

Spoření na důchod

Spoléhat se na to, že nás stát ve stáří kompletně zajistí a bude mít na vyplácení slušných důchodů, se nemusí vyplatit. Vždy je lepší myslet na zadní vrátka a už v produktivním věku podniknout kroky, jak si vydělat a naspořit peníze na důchod. „Přemýšlet nad koupí investičního bytu jako na způsob zabezpečení na stáří je určitě dobrý plán. Pokud máte stabilní příjmy nebo jen něco našetřeno, lze optimální kombinací vlastních prostředků a cizích zdrojů financování pořídit nemovitost,“ říká Jakub Kindl z Domov Reality. 

zpět na výběr článků