311 623 447 info@domov-beroun.cz

Efektivní správa nemovitosti eliminuje riziko neplatičů

Výnos z investiční nemovitosti záleží nejen na tom, jak nakoupíte na realitním trhu, ale také na tom, komu a za jakých podmínek se vám ji podaří pronajmout. Výběr nájemníka se přímo promítá do výše čistého výnosu. Zatímco u hrubého výnosu jde o porovnání pořizovací ceny s inkasovaným ročním nájemným, do čistého výnosu se musí započítat i náklady za období, kdy je byt neobsazen nebo kdy vedete spor s problémovými nájemníky.

Odborníci na realitní trh se shodují, že nákup nemovitosti za účelem pronájmu je dlouhodobě nejspolehlivějším a nejvýnosnějším uložením peněz. Úspěch takové investice však záleží na mnoha faktorech a ne každý koupený byt musí nutně přinášet zajímavé výnosy. „Správným výběrem a výhodnou koupí investice do nemovitosti zdaleka nekončí, ale spíše začíná. Investiční byt bude vydělávat, jen pokud bude dobře a dlouhodobě pronajat solidními nájemníky. Právě dobrá dlouhodobá obsazenost slušnými nájemníky je pro majitele častým kamenem úrazu,“ vysvětluje Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která se specializuje na komplexní realitní servis v oblasti nákupu, správy a prodeje bytů a domů.

Správa nemovitosti vyžaduje zkušenosti i spoustu času

Výhodnou investicí se byt stává až ve chvíli, kdy je dlouhodobě a dobře pronajatý solventním nájemníkům se spolehlivou platební morálkou. Největší noční můrou jsou neplatiči, tzv. střídači a jinak problematičtí nájemníci, kteří vás stojí spoustu peněz a času. Lidský faktor bývá zrádný, proto je nejlepší tohoto riziko eliminovat nebo alespoň minimalizovat hned na začátku.

„Spory s problematickými nájemníky odčerpávají drahocenný čas i energii a sen o snadném přivýdělku mění v noční můru. Může se stát, že rychlé výměny nájemníků a vymáhání dluhů od neplatičů nejen ohrozí výhodnost vaší investice, ale také vám ji mohou citelně prodražit. Nemusíte se zabývat žádnými problémy s nemovitostí, nájemcem ani platbami. Díky tomu se můžete naplno věnovat svým pracovním povinnostem či koníčkům a nemusíte mít starosti o svou nemovitost. Vyhnete se přímému jednání s nájemci, profesionální správce bude za vás vybírat nájemné a nemovitost kontrolovat,“ radí Jakub Kindl z Domov Reality. Koupit dobrý investiční byt tedy samo o sobě nestačí. Provozování je to, co činí investici do nemovitosti úspěšnou a dlouhodobě výnosnou.

Dvojí zhodnocení investiční nemovitosti

Investiční byty přinášejí majitelům hned dvojí zhodnocení: jednak je to samotný výnos z nájmu, druhak je to zhodnocování koupené nemovitosti jako takové. Zde záleží na hospodářské situaci a vývoji realitního trhu, v zásadě se však dá říct, že nedojde-li ke krizi či propadu cen, můžete očekávat zhodnocení 2 až 3 % ročně. Investování do nemovitosti je také dobrým způsobem, jak si spořit na důchod a zajistit si životní standard i ve stáří, aniž byste si museli spoléhat na státní prostředky.

zpět na výběr článků