311 623 447 info@domov-beroun.cz

Hrozí splasknutí realitní bubliny. S prodejem nemovitosti neotálejte

Ceny nemovitostí jsou právě nyní na svém historickém maximu. Za posledních pět let jejich cena stoupla o neuvěřitelných třicet procent, v hlavním městě Praze a v některých dalších žádaných lokalitách ještě více. Podle analýzy agentury Bloomberg patří Česká republika mezi třicet nejrizikovějších zemí, kde hrozí splasknutí cenové bubliny na realitním trhu. Dokonce obsadila hned po Novém Zélandu smutnou druhou příčku. Ceny jsou podle ní neúměrně vysoké v poměru k příjmům, a proto tu hrozí radikální propad. Plánujete prodej nemovitosti? Pak není na co čekat.

Možná sami znáte někoho, pro koho prodej nemovitosti představoval velkou starost, nemovitost se mu nedařilo dlouho prodat, a když k prodeji konečně došlo, bylo to za razantně nižší sumu, než byla původní představa prodávajícího. Abyste nedošli k podobnému rozčarování, najměte si k ruce profesionála, který vás snadno a efektivně provede celým procesem a postará se o to, abyste byt či dům prodali za odpovídající cenu.

Investice do profesionálních fotografií a videa se vyplatí

„Investujte peníze do profesionálních fotografií, protože vizuál prodává a na rozdíl od suše a věcně vypsaného inzerátu má moc vzbudit v kupcích emoce, které si spojují s vysněným bydlením. Kvalitní fotoprezentace je základ, estetiku nepodceňujte. Zvažte přizvání odborníka na home staging, který dokáže i během jediného dne vaši nemovitost proměnit v žádoucí domov pro kupující,“ radí Jakub Kindl z rodinné realitní kanceláře Domov Reality. Dokonce vám v některých případech doplňky jako svíčky, obrazy nebo menší nábytek zapůjčí, aby si každý na prohlídce připadal pohodlně a příjemně, jako doma. Nic případné zájemce neodradí tolik jako holobyt, špinavá kuchyň, nánosy stoletého prachu nebo díry ve zdi po obrazech.

Po zveřejnění inzerátu se bude vaše nabídka objevovat na předních místech, proto počítejte s tím, že se vám ozve největší procento zájemců. Připravte si vše, co budete k jednání se zájemci potřebovat, abyste neztráceli čas a působili jako důvěryhodný prodejce. „Už na první prohlídce byste měli být schopni předložit právní dokumenty k nemovitosti – nabývací tituly, prohlášení vlastníka, vlastnický list, katastrální mapu, údaje o hospodaření společenství vlastníků a plánovaných rekonstrukcích. Takovými kroky posilujete důvěru potenciálních zájemců a ihned budou všichni vědět, že s nimi jednáte transparentně a čestně,“ radí Jakub Kindl. Právní jistota je důležitá nejen pro kupující, ale i pro vás – proto nedoporučujeme prodávat nemovitost bez realitní kanceláře a právního servisu. Jinak obě strany podstupují velké právní riziko.

Na každém rohu pět zájemců

„Pokud uvažujete nad spoluprácí s realitní kanceláří, pak vězte, že se vám to může jedině vyplatit. Kupující váš byt hledají prakticky už teď. Realitní kanceláře často disponují vlastní databází klientů a potenciálních zájemců, díky které můžete nalézt vhodného zájemce rychle a efektivně,“ říká Kindl z Domov Reality. Váš inzerát se dostane do mailových schránek těch, kteří právě takovou nemovitost hledají, což může výrazně usnadnit celý průběh. Na realitních serverech inzeráty často zapadnou, pokud se netopují na přední pozice, a tak to může mít negativní vliv na celý proces.

 

 

 

 

 

zpět na výběr článků