Hypotéky se zdražují, co to udělá s realitním trhem?
Po letech, kdy banky díky nízkým úrokovým sazbám poskytovaly rekordní objemy hypoték, přichází trend postupného zdražování. Dvě největší banky, Česká spořitelna a ČSOB, oznámily nedávno navýšení úrokových sazeb o dvě desetiny procenta. Podle odborníků éra výhodných úrokových sazeb končí a nyní se v následujících měsících dá očekávat spíše pozvolný růst sazeb u úvěrů na bydlení. Ceny na realitním trhu drží vysoko také trvající krize týkající se stavebních materiálů, u kterých došlo k prudkému zdražení.
Velikost hypotečního trhu se nyní pohybuje kolem 40 miliard měsíčně, ve srovnání s loňskými 25 miliardami za stejné období jde o dramatický nárůst. Z aktuálních statistik je třeba odečíst refinancování, které se pohybuje zhruba kolem třicet procent z celé hodnoty, takže se dostaneme na finálních necelých třicet miliard.
„Stále na trhu vidíme obrovskou poptávku a investiční snahu Čechů uplatnit peníze a vzít si hypotéku. Trh je ale citelně brzděný nedostatečnou nabídkou, což má v konečném důsledku vliv i na cenu nemovitostí. Na realitním trhu nyní diktují podmínky prodávající a osobně vidím malou šanci na výraznou změnu ve prospěch kupujících. Na trhu jednoduše není co kupovat, a kdo se dostane k výhodné nabídce na koupi, neváhá a transakci rychle zrealizuje,“ říká Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře s více než pětadvacetiletou prověřenou tradicí. Nejlépe je to vidět na inzerátech na realitních serverech. Zatímco dříve bylo běžné vídat nabízené nemovitosti v nabídce týdny i měsíce, nyní mizí pryč řádově do několika dnů.
V návaznosti na enormní zájem o sjednání hypotečního úvěru se lhůty pro vyřízení těchto žádostí prodloužily, některé banky dokonce hlásily vážnější prodlevy. Nyní se naopak očekává, že dojde ke zlepšení situace a zrychlení zpracovávání žádostí proto, že poleví zájem o postupně se zdražující hypotéky.
Aktuálně se sazby pohybují kolem 2,5 %, takže pořád atraktivní jsou. Do konce roku se očekává mírný růst, ale raketový nárůst je nepravděpodobný – konkurenční boj bude brzdit růst sazeb. „Je pochopitelné, že lidé se pouštějí do investování, dokud můžou. Pravidelně slýcháme o tom, že vše zdražuje, zvyšuje se cena za stavební práce, podražilo dřevo, železo i materiál na tepelné izolace. Stále ještě nejsme u konce. Ceny energií jsou zatím relativně nízké, ale i to očekáváme, že se do budoucna změní právě kvůli rostoucímu společenskému tlaku na dodávky zelené energie,“ vysvětluje Kindl.
V důsledků těchto pohybů na trhu přestává být Česká republika levná a blíží se modelu západních zemí, kde je například nájemní bydlení mnohem obvyklejší i pro lidi ve středním věku a rodiny s dětmi. Zároveň nájemní bydlení je flexibilnější a mnohem více vyhovuje mladším generacím, která tak není vázána na jedno konkrétní místo.