311 623 447 info@domov-beroun.cz

Jak najít solidního makléře?

 

Jen málo profesí má v České republice tak špatnou pověst jako realitní makléř. Problém přitom paradoxně tkví v celkem nedávné minulosti, kdy Česká republika jako jedna z mála zemí toto povolání prakticky nijak neregulovala. Realitního makléře tak mohl dělat skoro každý. Jaká je situace nyní a je těžké najít solidního realitního makléře?

 

Ke změně podmínek pro vykonávání této profese došlo teprve v březnu loňského roku, kdy vešel v platnost nový realitní zákon, který vůbec poprvé upravuje podmínky činnosti realitních makléřů. Bezpochyby hlavní změnou bylo, že realitní činnost přestala být volnou živností a stala se živností vázanou. „Skutečnost je bohužel taková, že ještě před dvěma lety mohl několikamilionové transakce zprostředkovat vlastně kdokoli zletilý, kdo měl čistý trestní rejstřík a kdo si založil volnou živnost. Nyní je tato profese podmíněna odbornou způsobilostí,“ vysvětluje Jakub Kindl, manažer rodinné realitní společnosti Domov, která se již více jak 25 let specializuje na oblast Prahy a Berounska.

 

Dalším důležitém milníkem je však i povinnost makléře mít sjednané pojištění nebo fakt, že makléř musí sdělit výši své provize již při uzavření smlouvy. Taktéž pro makléře platí i povinnost poskytovat informace. „Aktuálně musí makléř pravdivě informovat klienta o stavu nemovitosti, o váznoucích právních vadách či zatížení. Musí však také předkládat výpis z veřejného seznamu o stavu nemovitosti. Přílohou každé uzavírané smlouvy by tak měl být list vlastnictví dané nemovitosti, který popisuje její aktuální stav,“ upřesňuje Kindl.

 

Realitní zákon tak poměrně jasně vymezuje práva a povinnosti realitních makléřů a z velké části vymýtil ty představitele této profese, kteří s klienty nejednali vždy tak, jak by se slušelo. Stejně je ale dle Kindla stále několik aspektů, na které by se potenciální zájemce o realitní služby měl zaměřit. „Při výběru realitního makléře je nutné vzít v potaz tři hlavní faktory, které o něm a o jeho práci něco vypovídají. Jedná se o způsob komunikace makléře, o jeho předešlé pracovní zkušenosti a o lokalitu, na kterou se specializuje.“

 

Místní zaměření přitom většina lidí za důležité nepovažuje, realitní makléř se znalostmi a zkušenostmi z dané oblastmi vám však při obchodu s nemovitostmi prokáže daleko větší službu než makléř, které konkrétní region tolik nezná. „Znalost místních poměrů, výhod a nevýhod lokality a úrovně služeb v okolí může výrazně pomoci nemovitost lépe zobchodovat a já sám bych za každých okolností preferoval makléře nebo realitní kancelář, která je v dané oblasti jako doma,“ dodává Jakub Kindl.

 

O něco více ošidné je to zkušenostmi. Nelze automaticky považovat nezkušené makléře za horší volbu. Co chybí ve zkušenostech, může makléř dohnat v odhodlání a ve způsobu komunikace s protistranou. „Realitní makléři své zkušenosti někdy nasbírat musí a každý zobchodovaný byt či dům z nich dělá profesionály ve svém oboru. Určitě bych tak v první řadě nehleděl jen na osobu makléře, ale například na to, jakou realitní společnost reprezentuje. Stojí-li za ním totiž silná společnost, lze předpokládat, že je jeho práce minimálně diskutována s někým zkušenějším. Konkrétně věk bych tak nebral jako úplnou bernou minci. Kolikrát se ukáže, že je daleko důležitější to, jakým způsobem se makléř k celému procesu staví,“ uzavírá Jakub Kindl.

zpět na výběr článků