311 623 447 info@domov-beroun.cz

Jak postupovat při výběru stavební parcely

ilustrační foto

Postup při vybírání parcely

Úplně na začátku si stanovte vhodnou lokalitu, kde byste rádi bydleli. S tím souvisí i promyšlení výhod a nevýhod měst a venkova. Také mějte před výběrem pozemku jasnou představu o tom, jak bude vypadat vaše stavba. Je zásadní vybrat parcelu, která bude stavbě vyhovovat tvarem i výměrou.

Pokud už máte konkrétní parcelu, zjistěte, zda na ní lze stavět. To se dozvíte na příslušném obecním úřadu nahlédnutím do územního nebo regulačního plánu. Pokud se parcela vyskytuje v chráněné krajinné oblasti či přírodní rezervaci je obtížné pro takové pozemky získat stavební povolení. Dále je vhodné prověřit na katastru vlastnická práva a případná omezení, věcná břemena, zástavní práva apod. Při výběru se vždy informujte o plánech obce do budoucna, zda v blízkosti neplánují stavět dálniční přivaděče, skladové haly apod.

Důležitá je také dostupnost komunikace a inženýrských sítí. Jestli jsou v blízkosti přípojky elektřiny, kanalizace, plynu a datových sítí. Pokud nejsou, tak zjistěte možnosti případného napojení na elektřinu, veřejný vodovod a kanalizaci v obci. V tomto případě počítejte s komplikacemi, investicemi a hlavně s časovou prodlevou. Je také zapotřebí oslovit správce inženýrských sítí, zdali nevede danou parcelou potrubí, kabely či jiná podzemní zařízení.

Další podmínky, které jsou zapotřebí zvážit

Nejlepší je hlavní fasádu domu orientovat na jih (s případným odklonem ± 30°). Zastínění domu v zimě není přínosné s ohledem na využití pasivních solárních zisků. V rámci úspor jsou optimální rovinaté nebo mírně svažité parcely na únosném podloží. Rizika přináší sesuvy půd, hladina spodní vody a blízkost vodních toků. Pozor dejte na blízké zdroje záření a vysokonapěťová vedení. Nepříjemná je také vysoká hlučnost a silný vítr. Doporučuje se navštívit parcelu ve dne i v noci, aby vás po koupi nemohlo nic překvapit.

Další podmínky, které jsou zapotřebí zvážit

Mnoho lidí řeší otázku, zda kupovat stavební parcelu s realitní kanceláří nebo svépomocí. Pokud si budete chtít vše zařizovat sami, ušetříte peníze, ale na úkor starostí a času. Realitní kancelář má přehled o aktuálních nabídkách. Připraví veškerou smluvní dokumentaci, zajistí za vás veškerá jednání s katastrálním úřadem, finančním úřadem a převodem energií. Mohou vám také pomoci s financováním pozemku prostřednictvím úvěru, kdy zváží vaše možnosti a mohou doporučit také banku či stavební spořitelnu.

zpět na výběr článků