311 623 447 info@domov-beroun.cz

Jak zavčasu zjistit vady na novostavbě?

Nebezpečí skrytých vad se netýká jen starších nemovitostí. Ze zkušenosti realitních expertů se nevyhýbají ani novostavbám. Zcela běžně se tak můžete setkat s nekvalitními materiály, překročenými normami, poškozenými povrchy, vadnými elektroinstalacemi či hydroizolací. Pro laika je těžké ohlídat vše a vyhnout se tak vadám, jejichž dodatečné odstranění může stát nemalé náklady, říká Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov Reality.

Pokud kupující není povoláním stavař či architekt a nevyniká k tomu právními znalostmi, koupě nemovitosti pro něj skýtá četná úskalí. Během předkupní fáze je potřeba důkladně prověřit skutečný právní a technický stav nemovitosti a nekupovat zajíce v pytli. Pozdější rozčarovaní z vad, které nebyly při nákupu zjevné, bohužel není výjimkou, ale běžnou praxí, která kazí sen o vlastním bydlení. V řadě případů se s odstraněním vad pojí i dodatečné náklady. A nejedná se bohužel o jednotky případů. Podle odborníků na trh s nemovitostmi jen velmi málo realit projde při prodeji řádnou prověrkou. Na to později nejvíce doplatí samotní kupující.

Nejhorší skryté vady

Nejzávažnější skryté vady prodávaných nemovitostí se nejčastěji týkají statiky, hydroizolace, střechy či jiné vnější konstrukce, elektroinstalace a akustiky.

„Pochybení v prvních třech zmíněných oblastech mohou dokonce ohrozit bezpečnost a zdraví těch, kdo nemovitost obývají. Dodatečné opravy vadné statiky, hydroizolace či střechy zároveň patří k těm nejnákladnějším., protože je nutné zaplatit projektanty, oborové znalce a zapojit těžkou techniku. Prohlídku vybrané nemovitosti proto nikdy neberte na lehkou váhu a nepovažujte ji za nutnou formalitu předcházející samotnému nákupu. Doporučujeme si na ni pozvat stavebního odborníka, ať už se jedná o koupi nemovitosti od soukromé osoby či developerský projekt. Pokud se jedná o developerský projekt, pak velmi doporučujeme přizvat si stejného odborníka i k předání nemovitosti do vašich rukou,“ říká Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře specializované na oblast Prahy a Berounska Domov Reality.

Dnes už se dají poptat firmy, které se zabývají přímo odbornou kontrolou nemovitostí po stavební a technické stránce. Specialisté v oboru dokáží velmi objektivně posoudit stav objektu, vše proměřit a zkontrolovat, zda to odpovídá normám, případně poukázat na chyby, které by se měly odstranit.

 

 

zpět na výběr článků