311 623 447 info@domov-beroun.cz

Jaké daně musíte platit, když zdědíte nemovitost?

Řešení pozůstalosti je nepříjemné a rozhodně tomu nepřidává ani nutnost zaobírat se daňovými povinnostmi. Vyznat se v nejnovějších zákonech nemusí být jednoduché, a proto vám přinášíme stručný přehled. Podívejte se, jaké daně a poplatky se vás týkají.

ilustrační foto

Určitě se připravte na poplatek pro notáře

Když zdědíte nemovitost po rodinném příslušníku, nejste povinni platit za její získání daň. Od roku 2014 je totiž dědictví bezúplatným příjmem a nepodléhá dědické dani. Platí pouze pár výjimek, které jsou uvedeny níže.

Čemu se ale určitě nevyhnete, je poplatek pro notáře během dědického řízení. Výše poplatku je určena z odhadní ceny nemovitosti vypracované znalcem. Čím dražší hodnota nemovitosti, tím větší bude poplatek. Náklady tak mohou být vyšší, než při darování nemovitosti od osoby v přímém příbuzenském vztahu.

Dále budete platit daň z nemovité věci

V případě, kdy se rozhodnete, že si nemovitost ponecháte, budete muset platit běžnou daň z vlastnictví nemovité věci. Vaší povinností je podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí. Lhůta pro jeho podání bývá běžně do konce ledna nového roku. Výška vypočteného základu daně je ovlivněna výměrou bytu. Požadavek na její zaplacení by měl přijít během první poloviny roku. 

Když se rozhodnete zděděnou nemovitost prodat

Pokud se rozhodnete pro prodej nemovitosti získané v rámci dědictví, připravte se, že zaplatíte daň z příjmu. Výpočet základu daně je v tomto případě rozdílem pořizovací a prodejní ceny. Pořizovací cenou je při dědictví hodnota určená odhadcem během dědického řízení.

I v těchto případech se nevyhnete dani z příjmu

Daň z příjmu zaplatíte také v případě, kdy jde o dědictví po nepříbuzné osobě. Platit také musíte v situaci, kde měl předchozí zesnulý majitel nemovitost méně než 5 let. Jestliže však šlo o nemovitost, která danému člověku patřila více než 5 let, daň neplatíte.

Co platit nebudete?

Vyrovnávání dědictví je komplikované a v minulosti přinášelo pozůstalým pouze další starosti. Naštěstí je alespoň od roku 2014 zrušena povinnost placení dědické daně. Vyhnete se také platbě daně z nabytí nemovitosti. Tu platí kupující pouze při běžné koupi nebo směně nemovitosti.

zpět na výběr článků