Koupě nemovitosti je obrovskou finanční zátěží. Jen málo z lidí, kteří si pořizují nové bydlení, mají našetřenou celou částku. Ve většině případů je financování řešeno s pomocí úvěrů. Jaké jsou aktuální možnosti pro financování koupě bytu nebo domu?
Nejčastěji zvažovaná možnost financování je hypoteční úvěr. Jde o půjčku poskytovanou nejčastěji bankovní institucí, kdy je zástavou buď daná nemovitost či jiný nemovitý majetek odpovídající hodnoty. Pokud si tedy chcete koupit byt či dům, nejčastěji budete ručit právě kupovanou nemovitostí. Aktuálně bohužel není možné vzít si hypotéku ve stoprocentní výši shodnou s cenou nemovitosti. Banky poskytují nejčastěji úvěry do 70 % hodnoty nemovitosti, přičemž hodnota je ověřovaná znalcem. V praxi to znamená, že když si chcete koupit byt či dům o hodnotě 2 000 000 korun, musíte mít naspořeno alespoň 600 000. Alternativu představuje ručení dražší nemovitostí, která je ve vašem majetku, či v majetku spoludlužníka, což mohou být například rodiče.
Výběr správné hypotéky je otázkou mnoha proměnných. Kromě výše úrokové sazby jsou důležité také poplatky a celkové RPSN. Snažte se využít co možná nejvíce vlastních úspor, ať je případný úvěr co možná nejnižší, protože tím pádem i méně přeplatíte. Nemusíte skočit hned po první nabídce, která se vám zdá výhodná, ale seznamte se také s nabídkou jiných poskytovatelů. Dejte si pozor na nastavení příliš vysokých splátek. Raději volte nižší měsíční splátky s možností rychlejšího splacení zbývající části úvěru z ušetřených peněz.
K celkové částce je potřeba připočítat také daň z nabytí nemovitosti, kterou podle aktuální právní úpravy platí kupující.
Před sjednáním hypotéky:
Další variantou, jak financovat pořízení nové nemovitosti, je úvěr ze stavebního spoření. Ten je poskytován od vaší stavební spořitelny, u které máte vedený účet, jehož hodnota dosahuje na splnění podmínek pro získání úvěru. Podmínky se u každé spořitelny liší, takže si zjistěte, jak je na tom ta vaše. Výhodou této volby bývá nízká a pevná úroková sazba po celou dobu splácení. Na druhou stranu samotná úroková sazba nemusí být tak nízká jako u nabízených hypoték.
Představuje poměrně nevýhodný způsob, jak získat chybějící finance na pořízení nemovitosti. Často jde o dorovnání rozdílu, na který nestačí nabízený hypoteční úvěr. Spotřebitelský úvěr je totiž zatížen vyšší úrokovou sazbou. Rozhodnout se můžete i pro kombinaci několika úvěrů, což opět nebývá výhodné a ve výsledku přeplatíte mnohem více než v případě hypotéky.
Využití státní podpory pro získání bydlení je nabízeno hlavně mladým rodinám. Připravena je státní půjčka na bydlení pro mladé rodiny do 36 let až do výše dvou milionů korun. Každý rok jsou však vyčleněny jiné prostředky v rozpočtu, takže pravidelně dochází ke změnám. Více informací o aktuální nabídce najdete na stránkách Státního fondu rozvoje bydlení.