311 623 447 info@domov-beroun.cz

 

Koronavirus investiční nemovitosti nepodkopal. Jako investor však musíte být obezřetný

Investice do nemovitosti je již roky považována za jednu z nejméně rizikových a zároveň výnosných forem zhodnocení peněz. Nyní však realitní trh čelil hned několika nástrahám, které mohly mít fatální následky. Promítla se pandemie koronaviru na rentabilitě investičních nemovitostí? Odborníci tvrdí, že aktuálně není důvod investiční plány zastavit. Je však na místě vyšší míra obezřetnosti, jak upozorňuje Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov.

Ta na českém trhu funguje již více jak 25 let a soustředí se na oblast Prahy a Berounska, kde s nemovitostmi nejen obchoduje, ale intenzivně se věnuje i jejich správě. V portfoliu realitní kanceláře však naleznete i nemovitosti z jiných lokalit a makléři vám pomohou najít tu správnou nemovitost pro vás i v současnosti. Ať už se bude jednat o byt, rodinný dům nebo o nemovitost investiční.

S těmi se dle Kindla obchod nezastavil a nadále se jedná o efektivní způsob, jak naložit s penězi. „Když pominu sektor krátkodobých pronájmů, který za posledních několik měsíců utrpěl spoustu ran, tak se trh s realitami nijak výrazně nemění. Ceny bytů a domů dál mírně rostou a lidé mají nadále zájem i o nájemní bydlení. Navíc čekáme, že budou v následujících měsících banky zpřísňovat podmínky pro získání hypotečního úvěru, což by se mělo týkat zejména lidí pracujících v pandemií postižených oborech. Pronájmy tak pravděpodobně budou ještě žádanější.“

Největší zájem o ně je již tradičně v hlavním městě a špatně si nevedou ani města s dobrou dostupností do Prahy či další velká města v Čechách. „Praha je stále velmi žádanou lokalitou a dál se sem stěhují lidé za prací. Spoustu z nich však nakonec volí bydlení v okrajových městech v dojezdové vzdálenosti do Prahy. Cena je v těchto lokalitách totiž o něco málo nižší a je tu podstatně větší klid. Pro investory jsou tak tato místa skvělou volbou, pokud aktuálně plánují koupit investiční nemovitost,“ radí Jakub Kindl.

Ten zároveň dodává, že není důvod pro to, aby teď lidé s koupí nemovitosti váhali. Celá transakce má však pár pravidel. „Nejdůležitější je aktuálně asi to, jak mají lidí v plánu koupi nemovitosti financovat. Pokud si chtějí vyřídit hypoteční úvěr na 80 % ceny nemovitosti, je nutné počítat s tím, že by nájemné mělo být minimálně ve výši splátky úvěru. Optimální je ho však navýšit tak, aby byl majitel nemovitosti schopen vytvořit fond, který pokryje nenadálé situace jako výpadek z nájemného nebo nenadálé opravy,“ vysvětluje Kindl.

Ideální je však financování investiční nemovitosti z vlastních zdrojů, kdy lze počítat s dvojím výnosem. „Investiční nemovitosti nám mohou vydělat spoustu peněz, a to jak na nájemném, tak následně na prodeji. Ještě, než se však k investici odhodláte, doporučuji mít předem stanovenou strategii. S tou může investorům pomoci realitní makléř, který zná danou lokalitu a má alespoň základní představu o tom, jak bude realitní trh v příštích letech vypadat. Díky tomu totiž správně zvolíte a načasujete klíčové kroky, které vám dopomohou k maximálnímu možnému výnosu,“ uzavírá Jakub Kindl za realitní kancelář Domov.

zpět na výběr článků