Poptávka po chatách a dalších rekreačních objektech se výrazně zvýšila během pandemie koronaviru. Spolu s tím přišlo i nevyhnutelné zvýšení cen, které v posledních letech mnoho lidí od koupě nakonec odradilo. Růst cen tohoto typu nemovitostí ale nyní zpomalil, a přestože realitní odborníci neočekávají pokles, ceny budou alespoň stagnovat. Pokud jste si tak mysleli na chatu či chalupu, není důvod nadále vyčkávat.
Rekreačních objektů na prodej navíc není mnoho, aktivně se začít poohlížet byste tak měli co nejdříve. Koupě chaty či chalupy však má svá specifika a stejně jako u ostatních nemovitostí si je třeba pohlídat hned několik faktorů. „Lidé mají u chat tendence přivírat oči a kupovat i takové nemovitosti, u kterých předvídají, že jim v budoucnu nemusí úplně vyhovovat. I když jsou ale chaty určené k rekreaci a neplánujeme v nich žít natrvalo, zajímat by nás měli stejné věci, jako kdybychom kupovali rodinný dům. Určitě není dobré mávnout rukou nad lokalitou nebo technických stavem. Možná bude rozhodovací proces delší, v budoucnu ho ale oceníme,“ říká Jakub Kindl z rodinné realitní kanceláře Domov, která se specializuje na oblast Berounska, ta je bezesporu jednou z nejoblíbenějších rekreačních destinací v Čechách.
Lokalita chaty je při výběru klíčová. Odpovědět si je třeba hned na několik otázek. „Co se lokality týče, rozmyslet si musíme zejména to, zda chceme chatu v blízkosti bydliště nebo například v úplně jiném kraji. Většina lidí z praktických důvodů kupuje rekreační objekty v dojezdové vzdálenosti od domova. Je jednodušší chatu a okolí udržovat, kontrolovat apod,“ doplňuje Kindl. Důležité je ale také například to, jaký je k objektu přístup a zda tam vede příjezdová cesta. Pokud ne, je nutné s tím počítat. Mnoho lidí se též zajímá o občanskou vybavenost nejbližší vesnice nebo města. O to spíše, pokud na chatě plánují trávit více času v kuse. „Ještě bych rád podotkl, že není výjimkou, kdy je příjezdová cesta k chatě v soukromém vlastnictví někoho jiného. Před koupí v tomto musí být jasno a kupec by měl mít jistotu, že bude moci příjezdovou cestu využívat,“ říká Jakub Kindl.
I u chat platí, že nelze kupovat zajíce v pytli a kupec musí vědět, jak je na tom nemovitost z technického a právního hlediska. Velké množství chat a chalup je v katastrofálním stavu nebo je špatně technicky řešena, což se může projevit v budoucích výdajích. „Apeluji na to, aby lidé kupovali chaty přes realitní makléře nebo si alespoň k prohlídkám zvali odborníka, který prověří technický stav nemovitosti i pozemku. Co se právní stránky týče, kupce by mělo zajímat především věcné břemeno, a to nejen objektu, ale i pozemku, který k objektu přísluší nebo přes něj vede příjezdová cesta,“ upozorňuje Jakub Kindl.
Stále ještě existuje spoustu chat a chalup, které nemají elektřinu případně chybí zdroj pitné vody nebo není vyřešena kanalizace. Takové objekty jsou sice levnější, dořešit kompletní zasíťování ovšem vyjde na spoustu peněz. Nezřídka se pak také stává, že objekt vůbec zasíťovat nelze. „Zde asi záleží hlavně na tom, co od chaty očekáváme. Setkal jsem se spoustou lidí, kterým chybějící odvedení splaškových vod nebo zdroj pitné vody nevadil a chtěli objekt i tak koupit především kvůli lokalitě. Pokud ale někdo trvá na určitém komfortu, měl by tyto otázky prodávajícímu nebo makléři položit hned na začátku. Podstatně to celý proces urychlí,“ uzavírá Jakub Kindl za Domov Reality.