311 623 447 info@domov-beroun.cz

Na co se připravit, když se rozhodnete prodat nemovitost?

Rozhodli jste se prodat nemovitost. Čeká vás několik důležitých kroků. Na co se připravit a jak postupovat pro co možná nejjednodušší prodej?

ilustrační foto

Důkladně zvažte své rozhodnutí

Prodej nemovitosti je velkým krokem. Pečlivě si proto rozmyslete svůj postup a zvažte i aktuální stav trhu s nemovitostmi. Jsou ceny aktuálně vysoko, nebo je trh spíše v poklesu a bylo by lepší počkat, než ceny půjdou nahoru? Samozřejmě záleží i na jiných důvodech, které vás mohou vést k prodeji. Dejte si proto dostatečný čas na rozmyšlenou.

Ukliďte a dolaďte drobné nedostatky

Už jste naplno rozhodnutí pro prodej, takže nezbývá nic jiného, než nemovitost připravit. Představte si, co byste chtěli vidět vy v roli kupujícího. Líbil by se vám zašlý nátěr na stěnách, odřené rohy a díry po obrazech? Určitě to na výsledném dojmu příliš nepřidá. Pokud jde o malé nedostatky, jejichž oprava není finančně ani časově příliš náročná, vyplatí se je provést. Důležitý je také pečlivý úklid a co možná největší srovnání či rovnou odvezení osobních věcí. Nemovitost hned bude vypadat svěžejším dojmem, lépe vynikne na fotografiích a na kupujícího udělá lepší dojem během osobní prohlídky.

Obraťte se na realitní kancelář

Spolupráce s realitním makléřem pomáhá urychlit prodej a vytvořit profesionální inzeráty a prezentaci vaší nemovitosti. Kvalitní fotografie, dobře napsaný inzerát a komunikace se zájemci ze strany makléře šetří váš čas a potenciálním kupcům dodává větší pocit jistoty. Spolupráce s odborníkem na prodej nemovitostí je důležitá hlavně v případě, že jde o váš první prodej. Je totiž důležité nezapomenout na všechny dokumenty a právní náležitosti.

Častou chybou prodávajících bývá fakt, že se v rámci urychlení prodeje rozhodnou kontaktovat více realitních makléřů. Tím ovšem vzniká chaos a na inzertních portálech se objevuje několik velmi podobných inzerátů, což nevypadá věrohodně. Lepší variantou je svěřit prodej nemovitosti do výhradního zastoupení jedné kanceláři či makléři. V praxi mají totiž realitní kanceláře a samotní makléři vlastní portfolia klientů, kteří hledají nemovitost ke koupi. Nejdříve váš byt či dům nabídnou svým klientům a potom následuje vytváření profesionální prezentace a vkládání nabídky na inzertní servery. 

Realitní makléř vám může pomoci i se zařízením odhadu tržní ceny. Z tohoto údaje budete vycházet při vlastní tvorbě prodejní ceny, která nutně nemusí být stejná jako odhad. Rozhodnout se můžete pro prodej za vyšší či nižší než doporučovanou částku. Dobrou strategií bývá začít prodej lehce nad odhadní tržní cenou, kdy v rámci vyjednávání s potenciálním kupcem budete moci jít s cenou ještě trochu dolů.

Jaké doklady si připravit?

Při prodeji nemovitosti máte jako prodávající povinnost zařídit či poskytnout několik dokladů. Konkrétně jde o:

  • List vlastnictví – výpis z katastru nemovitostí
  • Nabývací smlouva (kupní, darovací, dědická)
  • Souhlas s prodejem (v případě, že jde o společné jmění manželů či prodej podílu nemovitosti)
  • Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB)

Případným zájemcům o koupi poskytujte co nejvíce informací

Nikdo nechce kupovat zajíce v pytli hlavně v případě, kdy jde o tak drahou investici jakou je nová nemovitost. Férové a otevřené jednání zájemci jistě ocení. Zodpovězení všech otázek jim pomůže ujasnit si, jestli chtějí vaši nemovitost koupit.

Vyjednávání o ceně

Připravte se také na to, že kupující může chtít cenu snížit a něco málo ušetřit. Vyjednávání může být těžké, protože jde často o nemovitost, ke které máte osobní vztah a nechcete se jí vzdávat příliš levně. Na druhou stranu je potřeba zvážit případné nedostatky a nutnosti oprav a snažit se o rozumnou dohodu. Na vhodné strategii v konkrétním případě se poraďte se svým makléřem.

Komplikace v podobě hypotéky

Pokud se rozhodnete prodat nemovitost, která je stále zatížena zástavním právem z hypotečního úvěru, je to možné. Jaké jsou možnosti, si přečtěte v dalším článku, který připravujeme do našeho blogu.

zpět na výběr článků