Hypotéky jsou již druhým rokem jedním z nejvíce diskutovaných témat mezi obyvateli České republiky. Stalo se tak následkem doporučení, které vydala Česká národní banka a které od října loňského roku ukládá bankám, do jaké výše lze hypotéku poskytnout. Aktuálně jsou tak Češi v patové situaci a pátrají po náhradních řešeních.
Situace na trhu
Přestože cílem tohoto doporučení bylo zamezit extrémnímu zadlužování Čechů, realitní odborníci jsou ohledně této problematiky v rozporu. Chce-li si totiž v současnosti někdo vzít hypotéku, musí mít z prodejní ceny vyhlídnuté nemovitosti našetřeno 20 %. Při nárůstu cen realit se však tato částka pohybuje v několika set tisícových hodnotách, a tu má na účtu bohužel málokdo. Často to pak vypadá tak, že si potřebných 20 % zájemci o hypotéku půjčí jinde. „Chce-li si například někdo vzít hypotéku na koupi nemovitosti v Praze, kde jsou ceny nemovitostí bezesporu nejvyšší, měl by mít naspořeno alespoň půl milionu korun až milion korun dle ceny nemovitosti. A to se nebavíme o dalších výdajích spojených s koupí nemovitosti. Tato částka je však dle mého utopie, zejména u mladých párů. Ti se samozřejmě mohou obrátit na rodinu, která jim v tom nejideálnějším případě může potřebnou částku půjčit. Kromě hypotéky si tak ale takový mladý pár na bedra bere další zátěž v podobě druhého dluhu. Do společného života se začínající rodina vydává s vědomím, že bude následujících několik desítek let vydělávat hlavně na splácení těchto dluhů,“ hovoří o začarovaném hypotečním kruhu Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov, která se specializuje na oblast Prahy a Berounska.
Jak z toho ven?
Jak ale z celé situace ven, chce-li někdo založit rodinu a osamostatnit se? „Za posledních několik měsíců sledujeme nižší počet zájemců o hypotéky a naopak se zvyšuje počet zájemců o pronájem. Ten je sice v Čechách vnímám negativně jako něco krátkodobého a dlouhodobě neefektivního. Lidem připadá zbytečné a absurdní měsíčně platit na něco, co není jejich. Je si ovšem důležité uvědomit, že Česká republika je v tomto hodně specifická a v jiných zemích není pronájem nestandardní a určitě je to jedna ze schůdných cest,“ říká Jakub Kindl. Ten zároveň dodává, že si zájemci o koupi nemovitosti mohou výrazně pomoci i změnou lokality.
„Již bylo řečeno, že nejvyšší ceny nemovitostí jsou v Praze. Obecně tomu tak je ale ve většině velkých měst, a proto není od věci zvážit koupi nemovitosti v menších okrajových městech, kde se ceny realit pohybují níže. Tím, že se v naší realitní kanceláři věnujeme Praze i Berounsku, můžeme z první řady pozorovat, jak se čím dál více obyvatel Prahy přesouvá z hlavního města do měst okolních. Toto rozhodnutí je přitom zcela logické a na poptávku reagují i developeři. Vzniká čím dál více projektů ve městech, jako je Beroun, ale například i Kladno či Mělník. Tato města jsou přitom ideální pro někoho, kdo v Praze pracuje, jelikož disponují skvělou lokalitou a výbornou dostupností do hlavního města,“ vysvětluje Kindl.
Jeho tvrzení podporuje i fakt, že v Berouně v současnosti vzniká hned několik projektů a nárůst obyvatel je pro celé město velmi aktuálním tématem. „Spolu s výstavbou nových bytů či domů v Berouně a v jeho okolí je samozřejmě spojené i zlepšení i infrastruktury a dalších služeb. Na to všechno Beroun reaguje a zdejší obyvatelé tu najdou vše potřebné. Z centra města se lze navíc na okraj Prahy dostat autem do patnácti minut, což nahrává těm, kteří tam dojíždějí za prací,“ dodává Jakub Kindl.
Jak byste tedy měli postupovat, rozhodnete-li se pro koupi nemovitosti v jednom z menších měst, jako je například Beroun? „Malá města jsou velmi specifická a při koupi nemovitosti doporučuji oslovit lokální realitní kanceláře, které jsou solidní, férové a přitom znají svůj region jako své boty. Na těchto principech si zakládáme i my, čímž jsme schopni klientům zajistit kompletní servis,“ uzavírá Kindl za realitní kancelář Domov.