311 623 447 info@domov-beroun.cz

Na zmírnění růstu cen nemovitostí nečekejte, aktuální vývoj tomu nenasvědčuje

Krize zapříčiněná dalším šířením koronaviru ceny nemovitostí sice ovlivnila, ale ne tak, jak by mnozí doufali. Kromě neutuchající poptávky, která ceny udržuje vysoké, se také prodražuje výstavba a zdražují se stavební materiály. Ochlazení trhu s realitami je tak v nedohlednu a ti, kteří plánují koupit nemovitost, by neměli svoje rozhodnutí odkládat. Příležitost na výhodnější koupi v budoucnu by totiž nemusela přijít.

„Sledujeme pohyby cen na trhu prakticky neustále a klientům na základě toho doporučujeme vhodné kroky. Kdokoli se nás ptá na naše doporučení v situaci, kdy člověk hledá bydlení, vždycky radíme, ať nákup neodkládá. Obzvláště pokud se mu naskytne příležitost k výhodné koupi nemovitosti – když se to zkombinuje s levnými úrokovými sazbami hypoték, je jasné, že není na co čekat,“ doplňuje Jakub Kindl z Domov Reality.

Na začátku července zveřejnil Evropský statistický úřad Eurostat zprávu, z které vyplývá, že meziroční růst cen bytů a domů v České republice je čtvrtým nejvyšším v rámci zemí Evropské unie. Stejné umístění získalo Česko i na konci minulého roku. „Ceny nemovitostí rostou ve většině zemí Evropské unie, Česko se však drží v první pětce. Už teď je jasné, že strmý růst nezastavila ani pandemie a s ní související krize,“ komentuje nejnovější data Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře Domov Beroun, která na trhu působí už 25 let, a dodává: „Vyhlídky, že se růst cen na realitním trhu zbrzdí, jsou prakticky nulové. Růstový trend cen nezlomila ani pandemie, ani hospodářská recese s ní spojená, a proto je třeba připravit se na to, že se situaci ve prospěch kupujících hned tak neobrátí. Inflace se jen tak nezastaví.“

Poptávka po nemovitých je v Česku stále silná, a to především kvůli ekonomické prosperitě mezi lety 2014 až 2019. „V těchto letech vzrostla kupní síla obyvatelstva a s ní se zvýšil životní standard. Zejména Praha se stala významnou součástí globálního trhu s nemovitostmi. Z aktuálních statistik je ale patrné, že byty nezlevní, naopak je čeká výrazné zdražování. Týká se to nejen rezidenčního bydlení nebo investičních bytů, ale také rekreačního bydlení. Trend chataření a chalupaření výrazně posílil v návaznosti na omezené možnosti volnočasového vyžití a cestování a řada Čechů se i teď v létě chystá na epidemiologicky nepříznivou situaci na podzim. Jsme aktuálně svědky velkého boomu rekreačního bydlení, což žene poptávku výš a odpovídají tomu i vysoké nabídkové ceny,“ doplňuje Kindl.

A jak se zorientovat na trhu v nabídce tolika realitních kanceláří a realitních makléřů? „Doporučuji nesoustředit se pouze na zavedená jména velkých společností. Ta sama o sobě nemusejí být zárukou kvality a spokojenosti. Klientům vždy radím, aby dali na svůj vnitřní pocit. Měli by mít především důvěru ve vybraného odborníka a mít v jeho přítomnosti pocit, že pro řešení v jejich prospěch udělá všechno. Z toho důvodu je lepší vsadit na osobní přístup a bližší vztah,“ doplňuje Kindl z Domov Reality.

 

 

zpět na výběr článků