Nájemní bydlení je budoucnost, říkají odborníci na realitní trh
To, že se bude v dohledné budoucnosti měnit trend vlastnického bydlení v trend nájemního bydlení, nezaznívá jako informace realitním trhem poprvé. Bude to mít dopad na nabídku i poptávku a tato vize by už neměla dnes nikoho překvapit. Pohybujeme se ve spirále klesajícího zájmu o koupi nemovitostí ze strany kupujících, zvyšování cen i horší dostupnost hypoték – to vše sen o vlastním bydlení pro většinu lidí znemožňuje. Jaká je prognóza do budoucna? Zeptali jsme se odborníků.
S růstem hypotečních úrokových sazeb na trhu s nemovitostmi panuje něco, čemu odborníci říkají odložená poptávka. „Trh na horší dostupnost hypoték reaguje tak, že kdo nemovitost nemusí prodávat, tak ji neprodává, jinak by ji prodal se ztrátou. S aktuálním výhledem na snížení úroků u hypoték se dá očekávat, že se poptávka zase zvýší. Pro banky jsou hypotéky důležitým aktivem a je pro ně velmi výhodné hypotéky prodávat, proto začínají dělat vstřícné kroky, aby na ně dosáhlo více lidí. Přesto v porovnání měsíční splátky hypotéky s nájemným za srovnatelný byt vychází nájemné na výrazně nižší částky. To trend příklonu k nájemnímu bydlení jen umocňuje,“ říká Jan Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která se specializuje na nemovitostní trh v Praze, na Berounsku a ve středních Čechách. Kromě nákupu a prodeje nemovitostí má také bohaté zkušenosti s profesionální správou bytů či domů na investici.
Zájem o menší byty je na vzestupu
Dlouhotrvající bezútěšná situace na trhu s drahými realitami způsobila, že celková výměra a prostornost bytu přestaly být primárním kritériem. „Větší plocha bytu není to nejdůležitější rozhodovací kritérium. Cenová nedostupnost bytů způsobila, že je větší poptávka po menších bytech. Toto ve své praxi pozorují i architekti, protože trend zmenšování bytových jednotek jde ruku v ruce s tlakem na promyšlenější a lépe řešené dispozice. Ze zkušenosti můžeme říci, že ze strany kupujících vnímáme na prvním místě zájem o dispozice, poté až o celkovou plochu,“ říká Jan Kindl.
Také rozdíly v navrhování vlastního a nájemního bydlení jsou značné. Právě nájemní byty jsou řešeny často do posledních detailů, protože na trhu fungují jako kompletní služba. „Znamená to, že nájemci očekávají co se týče řešení a zařízení bytového prostoru kompletní balíček, který funguje jako celek, aby se nemuseli o nic starat. Do tohoto se promítá i trend posledních let, a to je práce z domova. Byty tak nově počítají prioritně i s pracovní místností či alespoň koutem. Je to velký benefit i pro nájemce,“ shrnuje Kindl z Domov Reality.