311 623 447 info@domov-beroun.cz

Nastal čas prodat váš byt či dům? Postupujte podle těchto kroků

Pokud patříte mezi ty šťastlivce, kteří vlastní nemovitost, musí vás vývoj na realitním trhu v poslední době těšit. Ceny bytů a domů dramaticky stoupají a hodnota vašeho majetku se tak prakticky úročí před očima. Takto to nejspíše nějaký čas ještě vydrží, protože poptávka je stále větší než nabídka – a do budoucna zájem nebude nižší. Možná si právě proto ale pohráváte s myšlenkou, jestli situace nevyužít a nevydělat na tom prodejem. Pokud zvažujete prodej bytu či domu, počínejte si chytře a dříve, než vyvěsíte cedulku „na prodej“, promyslete všechny strategické kroky.

Vyplatí se vám prodej?

Strmě rostoucí částky za nemovitosti mohou působit jako silné lákadlo a impuls k tomu, proč prodat nemovitost právě teď. Dejte si ale pozor na to, aby vám vidina zpeněžení nezatemnila rozum. Pořád je důležité zvážit několik věcí. Pokud nevlastníte jiný domov nebo se trvale nestěhujete na letní sídlo, znamená to, že se rázem ocitnete na druhé, už ne tolik výhodné straně. Pozice kupujícího na trhu, který se potýká se zoufale malou nabídkou a vysokou poptávkou, je nezáviděníhodná. Zvažte to i v případě, že se chystáte vyměnit osobní vlastnictví za pronájem.

S realitkou, nebo bez

To je pravděpodobně jedna z prvních otázek, které si budete muset položit. „Prodej s profesionální společností vám ušetří spoustu starostí a pomůže vám vyvarovat se chyb, které vás budou v konečném důsledku stát peníze. Lidé platí poplatky navíc neradi, nicméně záleží na jejich účelném vynaložení. Pokud si k ruce vyberete férového a profesionálního partnera, ve finálním zúčtování můžete ušetřit daleko více – a to nejen financí, ale i času a nervů,“ popisuje Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře se zaměřením na Prahu, Berounsko a střední Čechy Domov Reality. Během prodej je potřeba obstarat přípravu nemovitosti a její nafocení, inzeráty, prohlídky se zájemci, vyřízení potřebných formalit a samotný prodej, kterým to rozhodně nekončí.

Nastavení tržní ceny

Záměrem každého prodávajícího je získat pochopitelně maximum. Proto byste měli i investovat do přípravy nemovitosti na prodej. „Nemusíte dělat žádnou nákladnou rekonstrukci nebo pořizovat zbrusu nové vybavení. Vyplatí se ale investovat do vystěhování všech nepotřebných věcí a odstranění kosmetických vad, které kazí dojem – např. špinavé stěny, uražené rohy, fleky na kobercích atd. Co se týče nastavení prodejní ceny, nevyplatí se ji tzv. přestřelit příliš vysoko, protože nadhodnocená částka můžete přinést zdlouhavější proces jednání a také bude generovat logické otázky, proč se nemovitosti inzeruje několik měsíců a byla opakovaně zlevňována,“ radí Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov Reality. Kvalifikovaný odhad nemovitosti je důležitý předpoklad pro úspěšný prodej a pomůže vám s ním profesionální realitní kancelář.

zpět na výběr článků