311 623 447 info@domov-beroun.cz

Návod: Jak číst údaje v katastru nemovitostí?

Koupě nemovitosti je velkou investicí. Bohužel i tady existuje celá řada podvodů a nečekaných problémů. Dobrá příprava a vyhledávání všech dostupných informací je nejlepší prevencí proti podobným potížím. Jednou z možností, jak si ověřit důležité informace, je katastr nemovitostí. Všechno zvládnete přes internet z pohodlí domova a s pomocí tohoto stručného návodu.

Nahlédněte do katastru

Přejděte na stránku nahlizenidokn.cuzk.cz, kde můžete vyhledávat informace o parcelách, stavbách, bytových jednotkách a probíhajícím řízení. Nechybí ani detailní zobrazení na mapě.

Vyberte si jednu z možností, podle toho, co chcete vyhledávat. Když kliknete například na „Vyhledat stavbu“ zobrazí se formulář, do kterého zadáte potřebné údaje. Uvedete obec, typ stavby a její číslo popisné nebo evidenční. Vyhledávat můžete také podle ulice se zadáním čísla domovního nebo orientačního.

Elektronický výpis z katastru nemovitostí

Po kliknutí na „Vyhledat“ se vám zobrazí výsledek. Uvidíte parcelní číslo, obec, výměru, určení druhu pozemku a vlastníky. Uvedený výpis si můžete zakoupit pomocí možností na levé straně stránky. Elektronická listina v podobě výpisu z katastru nemovitostí stojí 50 korun. Po zaplacení částky vám dokument přijde na e-mail.

Jaké údaje by vás měly hlavně zajímat?

Důležitá je hlavně informace o případném omezení vlastnického práva. Ta je viditelná přímo v elektronickém náhledu. Nejčastěji jde o zástavní právo, kdy bývá hlavní příčinou fakt, že nemovitost figuruje jako zástava pro čerpání úvěru. Setkat se můžete i s prodejem nemovitosti, na kterou je uvalena exekuce. U bytových jednotek si prověřte, jak jsou na tom spoluvlastnické podíly na společných částech domu. Z údajů v listu vlastnictví se dozvíte například také to, jakým způsobem k nemovitosti přišel stávající majitel.

Získání informací z katastrálního úřadu je jednoduché a za pouhých pár korun získáte důležité informace ohledně vlastnických vztahů nemovitosti, kterou chcete koupit. Určitě si najděte chvíli času a udělejte si průzkum. Značně tak zvýšíte šanci, že se vyhnete nepříjemným problémům.

zpět na výběr článků