311 623 447 info@domov-beroun.cz

Nedůvěra klientů k realitním kancelářím

Důvodů proč klienti často nevěří realitním kancelářím či makléřům je dle mého názoru několik.

V prvé řadě je to způsobeno absencí regulace realitního trhu. To znamená, že pokud se chcete dnes stát makléřem, stačí si zajít na živnostenský úřad, založit si živnostenský list a jste makléř. Makléř, který nic neumí, nic neví, často také není bezúhonný. Díky těmto makléřům amatérům, podvodníkům se uzavře množství obchodů, kde služby, které byste měli od RK dostat, absolutně neodpovídají běžnému standardu solidní realitní kanceláře. Často nezkušený makléř udělá spoustu chyb, neumí vyjednat cenu, nerozumí právní stránce obchodu, katastrální zákon mu nic neříká, ale povedlo se mu někoho takzvaně ukecat. A jak všichni víme, špatná reklama se šíří několikanásobně rychleji než dobrá reklama. Právě díky těmto lidem bylo realitní podnikání a jeho dobré jméno poškozeno. Správný a zodpovědný makléř by se měl neustále vzdělávat, zlepšovat a sledovat veškeré důležité předpisy a novinky z realitního trhu. Kolik takových je? Bohužel moc ne!

Za uzavřený obchod a odvedenou práci si makléř nebo RK bere provizi, svoji odměnu, což je naprosto v pořádku, udělal klientovi perfektní službu, zajistil nejvyšší možnou cenu, jednání s kupujícím, příprava a podpis smluvní dokumentace, úhradu daně atd. prostě celý obchod. Jenže často je právě tento bod dalším, dle mého názoru důležitým aspektem nedůvěry klientů. Neznalost veřejnosti co všechno může a má právo získat od poctivé realitní kanceláře či makléře. Často si klienti stěžují na to, že je provize nepřiměřená, nicméně ve chvíli, kdy jim makléř dokáže vysvětlit, co všechno je v provizi zahrnuto a co všechno je pro ně schopen zařídit, tak změní názor. Bohužel ne vždy se tak stane, makléř nevysvětlí, není jasné, co vše má klient v provizi a pak si stěžuje, že to bylo předražené, což vyplývá ze špatné informovanosti.

Pomoc se  zaštítěním a narovnáním realitního trhu by měla mít na starosti oborová organizace. Na vyspělých realitních trzích je v dané zemi většinou jedna zastřešující organizace, která zastupuje zájmy realitních kanceláří. Zároveň se na ni mohou obracet klienti s dotazy ohledně makléřů či realitních kanceláří a jejich referencemi. Členství v takové organizaci pak zvyšuje dané realitní kanceláři důvěru v očích klientů a stává se jakýmsi potvrzením o kvalitách makléře či realitní kanceláře. Bohužel v ČR je takových organizací několik a díky tomu dochází k roztříštěnosti členství různých subjektů v různých oborových organizacích a tím k nejednotnosti ve vyjednávání těch nejlepších podmínek pro narovnání realitního trhu.

Doufejme, že realitní zákon přinese zlepšení služeb realitních kanceláří a vymaže z trhu podvodníky, kanceláře a makléře, kteří dělají realitní branži ostudu.

 

Ing. Jakub Kindl

Manažer kanceláře

zpět na výběr článků