311 623 447 info@domov-beroun.cz

Opřete se při prodeji nemovitosti o realitní experty, pomohou vám projít celým procesem rychle a efektivně

Přestože je prodej nemovitosti mnohými považován za poměrně bezpečnou transakci, ke které není potřeba žádných zvláštních dovedností a znalostí, opak je nezřídka pravdou. Prodej nemovitosti totiž většinu lidí čeká jen jednou za život a od jeho výsledku se odvíjí další životní kroky. Pomoc realitního experta je tak více než žádoucí, a to hned z několika důvodů. Jaké to jsou?

Pomineme-li totiž hlavní cíle prodeje nemovitosti, jako jsou rychlost celé transakce a co nejvyšší možný zisk, neméně důležitým aspektem je i bezpečnost. Ta však spočívá zejména v neprůstřelné smluvní dokumentaci a zde většina lidí při prodeji na vlastní pěst narazí. „Bohužel se stále setkáváme s tím, kdy prodejci nemovitostí smluvní dokumentaci podcení, jelikož si neuvědomují, s jakými riziky se mohou setkat. A přestože lze v dnešní době na internetu najít opravdu cokoli včetně kupních smluv a dalších dokumentů, v tomto případě bych opravdu doporučoval přizvat si k celému procesu právníka,“ upozorňuje na jedno z rizik, které hrozí při prodeji nemovitosti na vlastní pěst, manažer rodinné realitní kanceláře Domov Jakub Kindl. Většina solidních realitních kanceláří ovšem poskytují právní služby jako součást svých služeb. „Pro naše klienty máme k dispozici vlastní firemní právníky, kteří pro ně zajišťují  veškeré právní úkony a vyhotovují smluvní dokumentaci. Tím klientům zaručujeme kvalitu, rychlost jednotlivých právních úkonů a především bezpečnost celé transakce,“ dodává Kindl. 

Realitního makléře ovšem ocení všichni ti, kteří nemají dostatek času se prodeji nemovitosti zcela věnovat a stejně tak i ti, kteří nemají potřebné zkušenosti. „Realitní trh je velmi dynamický a to, co platilo dříve, nemusí nutně platit dnes. Zároveň je potřeba si uvědomit, že se proces prodeje skládá z několika dílčích úkonů, jako je správné určení nabídkové ceny, prezentace nemovitosti či provádění osobních prohlídek. Přičemž každému úkonu je potřeba se stoprocentně věnovat, chceme-li nemovitost prodat rychle a efektivně,“ říká Jakub Kindl. 

A jak realitního makléře vybrat, abychom měli jistotu, že bude prodej nemovitosti bezproblémový? „Při výběru realitního makléře, potažmo realitní kanceláře jsou nejdůležitější dva aspekty, a těmi je know-how a dodržování určitého etického kodexu. Jen solidní realitní kancelář může garantovat vysokou kvalitu služeb, se kterou je samozřejmě spojena bezpečnost a transparentnost obchodu. Know-how poté závisí na tom, na jakých projektech se daná realitní kancelář podílela a jak dlouho již na trhu operuje,“ zmiňuje Kindl to nejdůležitější, co by nás při výběru realitních odborníků mělo zajímat.

U určitých lokalit je ovšem důležité hledět i na to, zda se jedná o lokální nebo celorepublikovou realitní kancelář. Každý region má svá specifika, které je nutné znát, aby bylo možné nemovitost prodat co nejlépe. „Znalost místních poměrů je určitě důležitá. Díky tomu totiž může makléř při osobních prohlídkách vyzdvihnout, co je důležité a samozřejmě to pomůže i inzerci.  My se například specializujeme na region Berounska, který  je v posledních letech velmi populární a nadále tu díky vysoké poptávce vzniká i nová výstavba. Všichni jsme zároveň z Berouna a okolí, žijeme tu celý život a známe to tu doslova jako své boty, což je pro prodejce nemovitosti v této lokalitě nespornou výhodou,“ uzavírá Kindl za realitní kancelář Domov. 

zpět na výběr článků