311 623 447 info@domov-beroun.cz

Pokles cen bytů se neočekává, poptávka je stále obrovská

Zatímco se ještě před pár měsíci realitní odborníci dohadovali o možném vývoji realitního trhu, ten nabral, nebo spíše nenabral, zcela nečekaný směr. S nemovitostmi se totiž žádné výrazné změny neudály. Černé scénáře predikující pokles cen nemovitostí se tak nepotvrdily a realitní kanceláře naopak zaznamenávají velký zájem nejen o rodinné domy a chaty, ale taktéž o byty.

Ceny bytů navíc meziročně vzrostly, a to o celých 11,5 %. Alespoň to ukazují data za třetí kvartál. Průměrná cena bytů v září se tak vyšplhala na neuvěřitelných 3,7 milionů. Nejdráže se byty prodávají v Praze, kde je nejvyšší průměrná cena za byt skoro 6,5 milionu korun. Nejlevněji lze byt pořídit v Ústeckém kraji, kde je průměrná cena 1,22 milionu.

Tento nárůst je dle odborníků výsledkem toho, že je na trhu bytů ke koupi nedostatek, a to hlavně těch z druhé ruky. Je tak přirozené, že ceny bytů mírně rostou. Lze taktéž očekávat, že bude tento trend pokračovat i nadále. Lépe řečeno, ceny bytů v dohledné době určitě neklesnou.

Můžeme proto předpokládat, že je k prodeji nejvhodnější doba právě teď. Na to upozorňuje i Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov specializující se na oblast Prahy a Berounska. „Nemůžeme vědět, jak dlouho potrvá celá situace kolem koronaviru a jen těžko lze odhadovat ekonomické dopady, které se dle některých odborníků nejvíce projeví právě u střední třídy. Může se tak velmi lehce stát, že budou v příštím roce lidé s koupí váhat či alespoň vyčkávat na to, až se situace trochu stabilizuje. S prodejem nemovitosti bych proto dále neotálel. Dle mého názoru je do prodeje vhodné jít teď nebo až za delší dobu.“

A co je nyní pro úspěšný prodej nemovitosti nejdůležitější? Dle Kindla začíná v realitních transakcích hrát důležitou roli online svět. „Atraktivní inzerát a fotografie nemovitosti byli důležité vždy. Nyní však lidé čím dál více dávají přednost 3D prohlídkám či video prohlídkám. Je tak velmi důležité nemovitost kvalitně a profesionálně odprezentovat od samého počátku. Nikdo se teď nebude obtěžovat s osobními prohlídkami, když ho inzerát nezaujme. Precizní zpracování je tak v tuto chvíli naprostou samozřejmostí. Inzerát musí být všeříkající, úderný a zájemce o koupi se z něj musí dozvědět vše podstatné.“

S rychlým a úspěšným prodejem vlastníkům může pomoc právě realitní kancelář, která má s online prezentací bohaté zkušenosti a má k dispozici i veškerou potřebnou techniku. „Při prodeji nemovitosti je ale důležité si uvědomit i to, že se jedná o jeden z největších obchodů, jaký člověk za život pravděpodobně uzavře. Existuje tu tak jen velmi malý prostor na chyby a opravdu doporučuji se s touto problematikou obrátit na profesionála, který má již nějaké know-how a zná trh s nemovitostmi. A ano, za tuto službu vlastník nemovitosti sice zaplatí, troufám si ale tvrdit, že s pomocí realitního makléře nemovitost prodá za vyšší cenu, a navíc rychleji,“ uzavírá Jakub Kindl za realitní kancelář Domov.

zpět na výběr článků