311 623 447 info@domov-beroun.cz

Přemýšlíte nad koupí nájemního bytu? Spočítejte si předem investiční výnos

Chcete investovat do něčeho s reálnou hodnotou a komodity jako akcie, dluhopisy a zlato se vám zdají příliš nejisté na obchodování? Pak své peníze vložte do nemovitostí a staňte se vlastníkem investičního bytu, radí realitní odborník Jakub Kindl. Nemovitost zajistí vás i vaše potomky do budoucna a otevře vám další investiční příležitosti. Podmínkou ale je dobře si spočítat roční výnos a ekonomiku celé investice.

Investici do nemovitosti označují zkušení finanční poradci za jednu z nejlepších cest, jak zhodnotit svoje peníze. Co se vlastně skrývá pod pojmem výnosnost? „Výnos z investice do nemovitosti je v poměr vložených finančních prostředků z vlastních zdrojů oproti příjmu z pravidelného pronájmu“, vysvětluje Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov Reality Beroun s dvacetiletou tradicí, která se specializuje na nemovitosti v oblasti Prahy a Berounska.

„Jako investora vás z hlediska výnosu zajímají v podstatě dvě věci: jak si byt výhodně koupit a jak ho výhodně pronajmout. Za současných úrokových sazeb je možné dosáhnout ročního výnosu až kolem 4-5 %. To je velmi solidní výnos, navíc mnohem zajímavější než jakékoli zhodnocení peněz na spořicích účtech, termínovaných vkladech či penzijních fondech. S našimi klienty na počátku vždy zpracujeme posouzení ekonomiky celé investice. Dokážeme poradit, jak se na takový výnos dostat a jakou strategii zvolit,“ doplňuje Jakub Kindl. Na internetu jsou také dostupné různé kalkulačky pro začínající investory. Po zadání základních údajů zjistíte, kolik vám investiční byt vydělá. Pro první orientaci je to dobrá zpětná vazba.

Hypotéka má na výnos významný vliv

Svoji roli při výpočtu možného ročního výnosu ovšem hraje více proměnných, nejen kupní cena a výše nájmu. Jsou to také peníze investované do rekonstrukce nemovitosti, cena za správu objektu nebo podíl půjčených finančních prostředků, jinými slovy výše a podmínky hypotečního úvěru. Splácení hypotéky představuje pravidelný měsíční závazek – většina majitelů počítá s tím, že splátky pokryjí z vybraného nájemného. Jenže v případě, kdy jsou prostoje mezi nájemníky a nemovitost je krátkou dobu neobsazená nebo vám stávající nájemník dluží na jednom či více nájmech, se sami můžete dostat do platební neschopnosti. Zpožděné platby jsou běžné i při jednání se slušnými lidmi a jsou jednou ze stinných stránek tohoto přivýdělku, pokud jste nákup investičního bytu financovali hypotékou.

Investice bez rizika a bezpracný přivýdělek

Výhodně koupený byt může přinášet výnos až 7 % ročně. Podmínkou je však kvalitní správa. „Profesionálové se postarají o prověření bezdlužnosti nájemníků, vybírání i případné vymáhání nájemného a minimalizaci jeho výpadku. Vezmou na svá bedra i vyúčtování služeb a energií, zajištění oprav, komunikaci s dodavateli a pravidelnou údržbu nemovitosti. Profesionálně spravovaná nemovitost má menší výpadky z nájemného a větší příjmy z pronájmu než nemovitosti, které si majitelé spravují sami. Celkové příjmy výrazně převyšují náklady na zajištění služby. Vaše nemovitost vám tak bude vydělávat více než nyní, a to zcela bezpracně,“ uzavírá Jakub Kindl z Domov Reality Beroun, kde se mj. zabývají komplexním a individuálním řešením v oblasti ekonomické i technické správy nemovitostí pro společenství vlastníků.

zpět na výběr článků