311 623 447 info@domov-beroun.cz

Přes 12 průměrných ročních platů potřebuje Čech ke koupi bytu

 

Alespoň to ukazují data společnosti Deloitte za rok 2020. Od té doby se situace pravděpodobně, s ohledem na rostoucí ceny nemovitostí, ještě zhoršila a stále se nafukující realitní bublina začíná dělat vrásky i bezstarostným mileniálům.

 

Vlastní bydlení si totiž v dnešní době nemůže jen tak někdo dovolit. Na jedné straně stojí vysoké ceny nemovitostí, které začínají být absurdní i v méně vytížených lokalitách. Na straně druhé pak máme samotné podmínky pro získání hypotečního úvěru. „Podle platných podmínek musí mít žadatel o hypotéku 20 % vlastních zdrojů z hodnoty pořizované nemovitosti. Vezmeme-li v potaz, že někdo chce koupit nemovitost za 5 milionů, což už je částka, která se pomalu stává nereálnou, musí ten dotyčný mít 1 milion. Kdo z dnešních třicátníků ale má tolik peněz?“ ptá se na jednu z nejtíživějších otázek současnosti Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov.

 

Na řadu tak v mnoha případech přichází další způsoby financování, lidé si půjčují často peníze například od ostatních členů rodiny. V důsledku se však zadluží o to více a nakonec je závazek, který vlastní nemovitost nyní představuje, až děsivě velký. Není se proto čemu divit, že se začínají obracet karty. „My Češi jsme v tomto ohledu unikátní. Vlastní bydlení považujeme za něco důležitého, za laťku, které bychom v úspěšném životě měli dosáhnout. Přitom v ostatních západních zemích je taková míra vlastního bydlení naprosto nereálná a není výjimkou, že lidé bydlí celý život v nájmu,“ dodává Kindl.

 

Že se situace otočí ve prospěch nájmu i u nás nyní předvídají nejen realitní odborníci. Trh totiž dost pravděpodobně bude v následujících letech čelit dalším překážkám, svou roli bude hrát i stavební zákon, jehož finální podoba je teď ve hvězdách. „Nastupující vláda avizovala, že stavební zákon v této podobě v platnost v polovině roku 2023 nevstoupí. To znamená, že se dočkáme nějakých změn a pravděpodobně i odkladu, což by sám o sobě nebyl takový problém, kdyby na tom nezáviseli developeři, kteří nyní neví, jakou legislativou se budou muset řídit. Můžeme tak očekávat prodlevy ve výstavbách, omezený počet nových bytů a nadále se zvyšující ceny nemovitostí, do kterých se promítne i nárůst cen stavebního materiálu,“ vysvětluje Jakub Kindl.

 

Ten zároveň dodává, že se v Čechách pomalu rozvíjí i trend tiny house, který spočívá v minimalistickém bydlení například v maringotkách. Ty si lidé pořídí a předělají nebo si svůj domek s minimální užitnou plochou postaví svépomocí. „Mnoho lidí v tomto způsobu bydlení vidí cestu. Pořídí si pozemek a místo stavby rodinného domu na něm postaví svůj vlastní tiny house. S náklady se většinou vejdou do pár set tisíc korun a jedná se o způsob, jak překlenout tuto nejistou dobu. V důsledku jsou lidé o pár let později již vlastníci pozemku a mohou pomalu začít stavět. Tento přístup však vyžaduje trpělivost a pro někoho může být vyloženě nekomfortní,“ uzavírá Jakub Kindl za realitní kancelář Domov.

zpět na výběr článků