311 623 447 info@domov-beroun.cz

Při prodeji nemovitosti se vyplatí zvolit lokální realitní kancelář

Při prodeji nemovitosti je výběr správné realitní kanceláře pravděpodobně nejdůležitějším rozhodnutím, které se bude podílet nejen na finálním zisku, ale také na průběhu celého procesu. V České republice je však dle statistik nejvíce realitních zprostředkovatelů v přepočtu na počet obyvatel ze všech zemí Evropské unie, a tak může být už jen samotný výběr realitní kanceláře a konkrétního makléře náročný a zdlouhavý. A přestože se může zdát volba celorepublikových realitních kanceláří jako ta nejschůdnější cesta, s lokálními realitkami máte často větší šanci na úspěch.

Realitní kanceláře specializující se na jeden konkrétní region se totiž oproti těm celorepublikovým mohou pochlubit velmi rozsáhlými znalostmi nejen dané lokality, ale také místních poměrů. Přesto však mohou být konkurenceschopné, co se poskytovaných služeb týče. „Přestože věříme, že je znalost regionu jednou z našich nejsilnějších stránek, solidní a kvalitní realitní kancelář by měla zároveň poskytovat i veškerý komfort a být prodejcům podporou od začátku až do konce. Samozřejmostí je tak tržní odhad, veškeré právní služby spojené s prodejem a profesionální prezentace nemovitosti. Klientům chceme celý proces prodeje co nejvíce zjednodušit tak, aby dosáhli nejvyšší možné ceny a zároveň si ušetřili případné starosti a problémy,“ říká Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov, která se specializuje na region Berounska a Prahy a na trhu působí již 25 let. 

Proč je ale znalost regionu pro prodej nemovitosti tolik důležitá? Inzerovat nemovitost a následně dohodnout osobní prohlídku totiž zvládne každý. Přimět ale perspektivní zájemce ke koupi je už o něco náročnější a žádá si notnou dávku znalostí nejen realitního trhu obecně, ale taktéž již zmiňovaných místních poměrů a specifik konkrétní lokality. Je důležité mít alespoň malé povědomí o tom, kolik minut z domu je to do školy či do obchodu. Jací jsou sousedé a kam na zahradu svítí v pravé poledne slunce. Lokální realitní makléř poradí, kde v okolí dobře vaří a jaká je v blízkosti nemovitosti situace s parkováním. Při prohlídkách zvládne zodpovídat i náročnější dotazy zájemců o koupi a celý proces tak výrazně urychlit. 

Makléři znalí daného regionu jsou zároveň schopni předpovídat vývoj konkrétní lokality, což je velmi důležité pro správné posouzení prodeje a realitní kanceláři to umožňuje nemovitost lépe zobchodovat. Neméně důležitá je však i specifická databáze zájemců, která realitní kanceláři dovoluje přesně cílit nabídku, a tím se samozřejmě zvyšuje šance na rychlý a výhodný prodej. „Díky naší dlouholeté působnosti na Berounsku máme k dispozici interní databázi s aktivními poptávajícími. Jsme tak schopni nemovitosti nabídnout vážným zájemcům, což výrazně urychluje celý prodej,“ upřesňuje Kindl. 

Výhodou lokálních realitních kanceláří, která by vás měla zajímat, je v neposlední řadě i individuální přístup, kterého se u velkých agentur často nedočkáte. „Žádný prodej nemovitosti není stejný a ke každému klientovi je potřeba přistupovat individuálně. Proto vždy začínáme osobní schůzkou s prodejcem, na které je řečeno vše podstatné. My si musíme ujasnit, co si klient přeje a co je jeho hlavním cílem a klient zase potřebuje slyšet, jak a v čem mu jsme schopni pomoci,“ uzavírá Kindl za realitní kancelář Domov.  

zpět na výběr článků