311 623 447 info@domov-beroun.cz

Proč lidé nedůvěřují realitním kancelářím aneb je řešením koupě či prodej na vlastní pěst?

V Česku je každoročně realizována zhruba polovina všech prodejů nemovitostí bez účasti realitní kanceláře. V této statistice se odráží naše nedůvěra ve služby realitních makléřů a pravděpodobně také špatné zkušenosti v našem okolí. Co tento problém způsobuje a jaké máte možnosti, když kupujete nebo prodáváte nemovitost? Bez realitky je sice jednou z alternativ prodeje nemovitostí, ovšem většina odborníků tento postup nedoporučuje. 

Průměrně se v České republice stěhujeme dvakrát za život. V porovnání se statistikami jiných západních zemí je to ještě relativně nízké číslo – v ostatních zemích bývá mnohonásobně vyšší. Většina nákupů nemovitostí je realizována za účelem bydlení, i když každým rokem přibývá také investorů, kteří kupují nemovitosti za účelem dalšího pronájmu. To vše svědčí o tom, že pro Čechy je koupě nemovitosti bezesporu jednou z největších životních investic. Jak se ale v takové situaci rozhodnout? Svěřit nemovitost odborníkovi s mnohaletou praxí, nebo do toho jít na vlastní pěst? 

Nevalná pověst makléřů

Nákup a prodej nemovitosti za účasti realitní kanceláře je v západních zemích naprostou samozřejmostí. U nás se s tímto postupem často nesetkáváme, spíše mezi laiky panuje nedůvěra ve služby realitních kanceláří. Proč? Důvodů, proč lidé často nevěří realitním kancelářím či makléřům, je několik. 

„V první řadě je to způsobeno absencí regulace realitního trhu. To znamená, že pokud se chcete stát makléřem, stačí založit si živnostenský list. Může se jím stát i člověk, který nemá zkušenosti ani přehled o realitním trhu, dokonce ani nemusí být bezúhonný. Díky těmto amatérům se každoročně uzavře množství obchodů, kde poskytované služby absolutně neodpovídají běžnému profesionálnímu standardu. Často nezkušený makléř udělá spoustu chyb, neumí vyjednat cenu, nerozumí právní stránce transakce a katastrální zákon mu nic neříká. Jediné, čím oplývá, je výřečnost a schopnost lidi přesvědčit,“ vysvětluje Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov Beroun s dvacetiletou tradicí, která se specializuje na Prahu a Berounsko.

Přesto prodej nemovitosti bez účasti realitní kanceláře odborníci nedoporučují. Nejde pouze o prohlídku nemovitosti se zájemcem, ale také o zařízení všech formalit, zajištění právní pomoci, tedy služeb, které jsou pro kupující i prodávající důležité. 

„Dobrá realitní kancelář by měla být schopna splnit všechny kroky spojené s prodejem či pronájmem nemovitosti. Samostatnou kapitolou je pak profesionální nafocení nemovitosti, popřípadě pořízení video záznamu či virtuální prohlídky. Největší výhodou je ovšem eliminace případného rizika spojeného s převodem kupní ceny. Při přepisu nemovitosti bez účasti realitní kanceláře se můžeme setkat s kupními smlouvami vyhotovenými horkou jehlou a bez patřičné právní jistoty. Předávání hotovosti oproti podobným smlouvám může být velmi riskantní. Realitní makléř ovšem dokáže pomoci i s dalšími kroky, důležitými pro zdárné dokončení prodeje nemovitosti. Patří sem vyřízení Průkazu energetické náročnosti budovy, vyplnění daňového přiznání, předání kontaktu na znalce nemovitostí a jiné,“ vysvětluje Jakub Kindl.

zpět na výběr článků