311 623 447 info@domov-beroun.cz

Realitní makléř: Proč ho potřebujete k prodeji nemovitosti?

 

Role realitního makléře může být v České republice někdy podceňována. Dříve totiž mohl makléře dělat prakticky kdokoli a hojně se vyskytoval názor, že se toto povolání hemží tak akorát samozvanými odborníky. Od změn v zákoně o realitním zprostředkování ale už uběhla nějaká doba a ti, kteří nevyhovovali požadavkům na poskytovatele realitních služeb, je museli buď splnit, nebo z realitního trhu odejít. Do oboru se tak vrátila původní prestiž a kvůli dalším změnám na poli realit je nyní makléř partnerem, kterého byste měli chtít mít na své straně. Proč ho k prodeji nemovitosti potřebujete?

Zkušenosti

Realitní zprostředkování nově patří k vázaným živnostem, a je tedy spjato s přísnějšími požadavky na výkon této profese. V praxi to znamená, že vaši nemovitost nebude prodávat někdo, kdo nemá o moc více zkušeností než vy sami. Bude ji prodávat někdo, kdo má potřebné vzdělání nebo prokazatelné zkušenosti. Většina lidí prodává nemovitost maximálně párkrát za život, a proto nemají šanci stát se odborníky na všechny důležité stránky prodeje. Znát musíte nejen marketing, ale i prodejní strategie, vyjednávací taktiky, právo a samozřejmě i postup při uzavírání smluv. V těchto transakcích se točí miliony a o ty nikdo nechce přijít. Pokud je nějaký obchod, u kterého má smysl přizvat profesionála, je to obchod s nemovitostmi.

Zkušenosti makléře pak přijdou vhod v různých částech prodeje. Oceníte je při samotné inzerci, ale i při přípravě nemovitosti na osobní prohlídky a poté u komunikace se zájemci. Makléř dovede vycítit, co je potřeba zmínit a co daný zájemce od nemovitosti chce a očekává. Jinak bude hovořit s mladou rodinou a jinak zase se starším párem, který už má dospělé děti. „Každá skupina zájemců má jiné potřeby. Pro někoho je důležitý klid, někdo zase potřebuje slyšet, jaká je občanská vybavenost apod. Proto zkušený makléř musí umět vyzdvihnout informace, které jsou důležité pro konkrétní osobu,“    vysvětluje Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov, která se soustředí na oblast Prahy a Berounska.

Mimo zkušeností makléře nebo realitní kanceláře dbejte i na komplexnost služeb které nabízí, zejména pak zajištění smluvní dokumentace. Kupní smlouvy musí mít určité náležitosti a nevyplácí se používat obecné vzory, které jsou ke stažení online. Každý prodej má svá specifika a podle toho je potřeba smlouvu upravit tak, aby ani jedna strana nebyla zvýhodněná a aby byl celý prodej férový. Ideální je využít služeb realitní kanceláře s vlastním právním oddělením jako je RK Domov.

Nezúčastněná osoba

Pokud prodáváte nemovitost, ve které jste vy nebo jiný člen rodiny bydleli, velmi pravděpodobně se vám do obchodu připletou emoce. Ty sem ovšem nepatří, v důsledku je totiž vaším cílem hlavně to abyste nemovitost prodali rychle, bez průtahů a výhodně. Přestože si možné emocionální roviny budete vědomi, i tak se může stát, že někdy budete jednat naprosto iracionálně. „Neplatí to samozřejmě u všech. Hodně záleží na tom, jaké vzpomínky majitel na danou nemovitost má. Někomu ale třeba nemusí sedět potenciální kupec, někomu se zase nemusí líbit plány zájemců s nemovitostí. A někdo může vyžadovat neúměrně moc peněz jen proto, že pro něj nemovitost má jednoduše nevyčíslitelnou hodnotu. Emocionální rovinu určitě nejde podceňovat a je dobré mít vedle sebe nezúčastněnou osobu, pro kterou to do jisté míry je jen obchod,“ říká Kindl.

Ten na závěr také dodává, že makléř může celý prodej výrazně uspíšit a ve většině případů nemovitost prodáte dráž, než kdybyste ji prodávali sami. „Správná prezentace, inzerce a vyjednávaní. To jsou klíče k úspěšnému prodeji a právě díky nim je práce makléře nedocenitelná. Ušetří vám nejen spoustu času, ale i starostí.“

zpět na výběr článků