311 623 447 info@domov-beroun.cz

Realitní trh v roce 2022. Co nás čeká?

Trh s nemovitostmi je přehřátý už několikátý rok v řadě a ceny za byty a domy se drží vysoko i v evropském porovnání. Zastavit strmý růst má za cíl zpřísnění pravidel pro získávání hypoték, přesto ale odborníci nečekají, že by se v nadcházejícím roce nějak dramaticky snížila poptávka po nemovitostech. Naopak, lze očekávat, že byty i pozemky půjdou dále na odbyt. Jak bude vypadat realitní byznys v dalším roce a dočkáme se nějaké pozitivní změny?

Máme za sebou v mnoha ohledech rekordní rok, pandemii zuřící už dva roky navzdory. Rok 2021 byl ve znamení obrovské poptávky po nemovitostech i úvěrech na bydlení. Zájem byl dokonce tak silný, že letos na rozdíl od let předchozích nepřišla ani tzv. okurková sezóna, kterou reality tradičně zažívají během léta.

„V uplynulém roce jsme byli svědky dramatického růstu cen nemovitostí v průměru o 15 až 20 %, přitom řada odborníků, i těch pesimističtějších, předpovídala na začátku roku meziroční růst zhruba o polovinu nižší. Růst cen nemovitostí se odrážel i v rekordních objemech poskytovaných hypoték. Co se týče ochlazení, tak to už na realitním trhu začíná být patrné, ale týká se pouze některých typů nemovitostí.

Obecně pořád platí, že je bytů a domů nedostatek, zatímco motivace k nákupům zůstává vysoká i mj. díky donedávna nízkým úrokovým sazbám u hypotečních úvěrů. Důležitou roli také sehrála zvyšující se inflace, narůstající panika mezi lidmi a mediální masáž. „Zvyšující se inflace způsobila, že kdo měl práci a peníze, přemýšlel, co s nimi udělat, aby je bezpečně uložil a ideálně i zhodnotil, případně se alespoň postaral o to, aby hodnotu neztrácely. Vlivem koronavirových restrikcí lidé trávili více času doma a mnohem méně na dovolených, také méně utráceli za spotřební zboží, takže se hodně nakupovaly i rekreační nemovitosti. I ti, kteří hypotéku neměli a do té doby ji nezvažovali, začali přemýšlet, že investují své prostředky do realit,“ vysvětluje obchodní ředitelka rodinné realitní kanceláře Domov Reality Vladislava Kindlová.

Domníváme se, že ani zpřísnění podmínek pro získání hypoték od ČNB výrazný pokles poptávky nezpůsobí, respektive nedá se očekávat žádný významný pokles u kvalitních nemovitostí. Zvláště to platí pro žádané malometrážní byty, které se obchodují nejlépe. „Úrokové sazby se vytrvale zvyšují a dá se očekávat, že se přiblíží k hranici 5 %. To samo o sobě může budit nejistotu, ale musíme k tomu přidat i další relevantní finanční kontext. Rostou totiž i příjmy a inflace se pohybuje kolem 7 %. Z toho vyplývá, že úrokové sazby kolem 5 % jsou při současné výši inflace pořád přijatelné,“ vysvětluje Vladislava Kindlová.

Příští rok můžeme očekávat i další rozmach nájemního bydlení, a to hlavně kvůli nedostupnosti a vyšším cenám nemovitostí. Právě to bude dělat z této alternativy zajímavou možnost, jak vyřešit otázku bydlení. Byty tedy budou i nadále lákat investory, kteří se budou porozhlížet po možnostech, jak byty nakoupit a pronajímat

zpět na výběr článků