311 623 447 info@domov-beroun.cz

Realitní trh v roce 2023: Co nás čeká?

 

Realitní trh se v uplynulém roce potýkal s četnými změnami. Zažili jsme nevídané zdražování, jak bytů, tak hypoték. Opět se začalo mluvit o tom, že vlastní bydlení je luxus, na který velké procento společnosti nedosáhne. Vyhlídky nebyly zrovna růžové a protichůdné předpovědi odborníků z realit celé situaci nepomohly. Nyní se hovoří o zlevňování nemovitostí a na přetřes přichází i hypotéky. Jak tedy bude rok 2023 vypadat?

Zatímco během celého loňského roku opakovaně docházelo ke zvýšení základní úrokové sazby, nyní se předpovídá, že je na svém vrcholu a na podobné úrovni zůstane po celý rok 2023. Základní úroková sazba se od června drží na hranici 7 %, a přestože ČNB může v průběhu roku přikročit ke snížení, pokles sazby nebude tak velký, aby hypotéky výrazně zlevnily. „Nyní lidé odcházejí z banky s hypotékou s průměrným ročním úrokem kolem 6,5 %. Čísla se liší podle toho, kolik procent financuje žadatel ze svého. Pokud během tohoto roku dojde ke snížení úroků u jednotlivých bank, bude se spíše jednat o drobné úpravy v rámci konkurenčního boje. Podle statistik ale bylo v předchozím roce sjednáno nejméně hypoték za posledních 20 let a banky na to mohou reagovat různě. Příkladem je Česká spořitelna, která při koupi bytu umožňuje převzít dluh s původní úrokovou sazbou od prodávajícího. Díky tomu se kupec může dostat na úrok 2,5 %,“ komentuje Jakub Kindl z realitní společnosti Domov. I přes všechny překážky se očekává vyšší zájem o hypotéky. V loňském roce byli lidé s koupí nemovitosti zdrženliví, letos se ovšem do oběhu dostanou zajímavé projekty a očekává se zlevňování.

Podle Kindla se ale nedočkáme plošného zlevňování. Ceny půjdou dolů jen u některých typů nemovitostí. „Už nyní můžeme pozorovat snížení ceny, které vyvolal pokles poptávky. Zlevnily a ještě zlevní především starší byty v některých regionech. Největší propad se očekává v severních Čechách, což může lákat některé investory. Zase je zde ale potřeba počítat s menším zhodnocením v budoucnu,“ říká Kindl. Oproti tomu nemovitosti ve středních Čechách možná nezažívají ten největší pád cen, z hlediska budoucího vývoje ale mohou představovat zajímavou investiční příležitost.

„Je potřeba si uvědomit, že nyní máme po dlouhé době opět prostor k diskuzi. Stanovená kupní cena mnohdy není finální a je možné, že bude docházet ke smlouvání. To platí zejména pro secondhandové byty. Pokud půjdou do prodeje v původním stavu, je možné, že prodávající bude muset jít s cenou dolů. Příležitostí pro kupce tak bude dost. Jen musí vědět, kde hledat,“ doplňuje Jakub Kindl.

Novostavby podle předpokladů žádnému výraznému zlevňování nepodlehnou a jejich ceny budou spíše stagnovat. Zároveň je možné, že se omezí výstavba. Na vině jsou jednak dražší materiály, potažmo i služby a v potaz budou developeři brát i aktuální zpomalení prodeje.

Samostatnou kapitolou jsou rekreační objekty, které zažily největší boom během covidu. Nyní se ale ukazuje, že provoz chat a chalup je mnohdy mimo finanční možnosti jejich majitelů, a předpokládá se, že se lidé těchto objektů začnou zbavovat. Nejvíce se jich do prodeje dostane během jara a očekává se výrazný pokles cen. „Některé údaje uvádí předpokládaný pokles až o desítky procent. Pokud tak někdo plánoval koupi chaty či chalupy, letošek tomu bude velmi nakloněný,“ uzavírá Jakub Kindl za realitní společnost Domov.

 

zpět na výběr článků