311 623 447 info@domov-beroun.cz

Situace s byty je kritická hlavně ve velkých městech

 

Že si v posledních dvou letech realitní trh prošel turbulentními změnami, není žádnou novinkou. Zažili jsme nevídaný nárůst cen, který popohnala masivní poptávka po vlastním bydlení. Toho ale není dostatek, a to zejména ve velkých městech. V čem spočívá hlavní problém a jaké jsou vyhlídky na tento rok?

Byty chybí nejvíce v Praze

V hlavním městě přitom v loňském roce dostalo stavební povolení až šest tisíc bytů, což je dle údajů realitních developerů nejvíce od roku 2007. Toto číslo však stále není dostačující a uvádí se, že v Praze chybí zhruba 20 tisíc bytů. Tempo povolání staveb je zároveň jedno z nejpomalejších ze všech středoevropských metropolí a realitní odborníci se shodují na tom, že tento problém nevyřeší ani nový stavební zákon, který má vejít v platnost v půlce příštího roku.

„Na první pohled se může zdát, že se jednoduše nestíhá stavět. Ono se ale spíše nestíhá stavby schvalovat. Schvalovací procesy jsou v České republice až bolestně pomalé a v Evropě jsme na tom v tomto ohledu opravdu bídně. Tento problém měl vyřešit nový stavební zákon, ten ale přes novou vládu v tomto znění pravděpodobně neprojde. A i kdyby prošel, jeho řešení není ideální a schvalovací procesy pravděpodobně moc neurychlí.

Dle Kindla má na celé situaci podíl i pandemická situace a s ní spojené zdražení stavebních materiálů. V následujících měsících navíc nelze očekávat zlepšení. Ceny bytů naopak dále porostou, i když pravděpodobně ne tolik. „Aby v hlavním městě nevznikal bytový deficit, bylo by na základě údajů od developerů potřeba schvalovat deset tisíc bytů ročně. To je teď ale utopie a nepomáhají ani nejrůznější regulace, jako je například zvyšování základní úrokové sazby Českou národní bankou. Lidé o hypotéky žádají dál a stejně tak chtějí nemovitosti kupovat. Pohání je strach.“

Bydlení v okrajových lokalitách

O něco lepší je situace mimo Prahu, i když například Středočeský kraj patří k těm nejdražším. „Velmi populární lokalitou je bezesporu Berounsko, které je dostatečně blízko hlavnímu městu, má dobrou infrastrukturu a nechybí tu všechny potřebné služby. Není tak výjimkou, že se Pražané stěhují právě sem. Zvyšuje se také počet soukromých investorů, kteří hledají investiční nemovitost v tomto okolí,“ říká Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov, která působí v Praze a na Berounsku..

Ten také upozorňuje na to, že pokud mají vlastníci nemovitostí v plánu nemovitost v budoucnu prodat, rok 2022 je pro to vhodný. Dále se však odváží předvídat vývoj jen málokdo. „Nevíme, jaké kroky podnikne ČNB a nevíme ani to, co bude pro světovou a domácí ekonomiku znamenat další vývoj pandemie. Následující měsíce nás mohou překvapit stejně jako nás překvapily před dvěma lety. Osobně bych tak nyní s koupí bytu nespěchal, na jeho prodej bych byl ale minimálně připravený. O to spíše, je-li v žádaných lokalitách,“ uzavírá Jakub Kindl za realitní kancelář Domov. 

zpět na výběr článků