Přestože je Praha městem příležitostí a je považována za místo, kde je i lepší pracovní uplatnění, život zde vyjde dráž. Řeč není jen o službách či potravinách, zdaleka nejvyšší jsou tu také ceny nemovitostí. Pravda, v Praze je nejvyšší průměrná mzda z celé republiky, i tak je ale v hlavním městě pro lidi s nižšími příjmy bydlení čím dál obtížnější. Pozornost se tak obrací na větší města Středočeského kraje.
Velký zájem je o města jako Kladno, Mladá Boleslav, Kutná Hora, Kolín či Beroun. Lidé se sem přesouvají nejen do vlastních bytů, ale i za nájmem nebo je zajímají investiční nemovitosti. A to navzdory faktu, že ceny nemovitostí dosáhly svého historického maxima, navíc Česká národní banka opět zvýšila základní úrokovou sazbu a podmínky pro získání hypotečního úvěru jsou pro mnohé nesplnitelné.
Ceny nemovitostí jsou ve středních Čechách v porovnání s Prahou ovšem levnější. „Zatímco v Praze nyní za metr čtvereční kupec zaplatí v průměru 130 tisíc korun, v Berouně se ceny za metr čtvereční v průměru pohybují kolem 85 tisíc korun,“ říká Jakub Kindl z realitní společnosti Domov, která se specializuje právě na oblast Berounska. Na zvýšený zájem reagují i developeři a ve městě i kolem nadále vznikají nové výstavby. Tato konkrétní lokalita je pro developery atraktivní, je zde větší nabídka ploch a mají zde více možností.
„Přestože se nyní poptávka po vlastním bydlení obecně zpomalila, registrujeme vyšší zájem o koupi bytů a domů na Berounsku právě od lidí z hlavního města. Beroun a jeho přilehlé oblasti jsou vynikajícím kompromisem, kdy lze bydlet levněji a zároveň dále pracovat v Praze. V centru Prahy jste z Berouna po dálnici zhruba za 40 minut,“ dodává Kindl.
Zájem je dále i o oblasti přilehlé Berounu, důležitým faktorem je tu ale kvalita městské a příměstské hromadné dopravy, stejně tak i občanská vybavenost. „Na Berounsku funguje integrovaná doprava a spojení do hlavního města je na velmi vysoké úrovni. Nutnost vývoje Středočeského kraje ve spolupráci s hlavním městem si zastupitelé měst uvědomují už dlouho a posouvá se to dobrým směrem. Věřím, že i to má svůj podíl na tom, proč se sem lidé z Prahy stěhují, již se tu necítí tolik izolovaní“ vysvětluje Jakub Kindl z Domov Reality.
Celé situaci možná nahrává i fakt, že se část zaměstnanců firem sídlících v Praze přesunula na částečný nebo úplný home office vlivem pandemie. Lidé již nemusí dojíždět tak často a svou práci jsou schopni vykonávat i z domova. Odpadají tedy náklady na dopravu.
Další vývoj cen nemovitostí nejen v Praze, ale i ve středních Čechách je obtížné predikovat. Realitní odborníci očekávají růst cen maximálně v jednotkách procent. Podražit naopak mohou nájmy. „Zvýšení nájemné se aktuálně opravdu děje, je to vyvolané právě nedostupností vlastního bydlení. Co se ovšem bude dít v příštím roce, je zatím ve hvězdách. Záleží nejen na dalších krocích České národní banky, ale důležitá bude například i situace kolem energií, které už nyní zasahují do rodinných rozpočtů,“ uzavírá Jakub Kindl za Domov Reality.