311 623 447 info@domov-beroun.cz

 

 

Vliv koronakrize na nájemní bydlení

Spousta lidí se mě ptá, zda se koronakrize dotkla realitního trhu a případně jak. Rozhodl jsem se proto napsat krátké shrnutí, jaký vliv má současná situace na trh s nájemním bydlením. Zda se změnilo chování pronajímatelů či nájemců, zda došlo ke změnám v cenách atp.

V současné době pociťujeme jako realitní zprostředkovatel určitou změnu v chování zákazníků při výběru vhodného bytu. Vzhledem k tomu, že aktuálně je na trhu s nájemním bydlením z čeho vybírat, tak zájemci si před finálním rozhodnutím většinou projdou více nemovitostí a více zvažují výhody a nevýhody každé nemovitosti. Před koronakrizí byl velký nedostatek nájemních bytů, tzn. zájemci museli většinou jednat spíše rychle, aby jim nabídky neutekly. Dnes se situace začíná obracet a je větší nabídka. Tzn. pokud zvažujete svůj první pronájem nebo už současné bydlení nevyhovuje, tak dnes je správná doba pro hledání Vašeho bytu.

Co se týká cen, tak pokud se jedná o kvalitní nemovitost, tedy byt nový, zrekonstruovaný či dobře udržovaný na správné adrese, nedošlo zatím k žádným změnám a tyto nemovitosti si i nadále drží stejnou cenu pronájmu. Naopak u bytů v původním stavu, bez rekonstrukcí popřípadě na horších adresách už je patrné, že je třeba s cenou pracovat a všechny tyto parametry zohlednit ve správném stanovení měsíčního nájemného.

Prodejní ceny nemovitostí a výše nájemného jsou spojené nádoby, tzn. uvidíme jaký bude další vývoj na realitním trhu. Zda dojde k poklesu cen či nikoliv. Tak jako tak nemovitosti se prodávají a pronajímají pořád, klienti se na nás obracejí i v této době a obchody probíhají. Trh se nezastavil, pouze dochází ke zpomalení a s tím k určitým změnám v chování zákazníků. 

V Domov Reality všem přejeme vše dobré, hlavně pevné zdraví.


 

Ing. Jakub Kindl 

Provozní ředitel Domov Reality 

zpět na výběr článků