311 623 447 info@domov-beroun.cz

Výrazný pád cen nemovitostí se nekoná, přesto je letošek vhodnou dobou na koupi

 

Úroková sazba stanovená Českou národní bankou se již několik měsíců drží na stejné úrovni. O té rozhoduje bankovní rada osmkrát ročně, naposledy tomu bylo na začátku února tohoto roku. Odborníci radí jít do koupě nemovitosti letos, a to i s vědomím, že k vymodlenému pádu cen nemovitostí tak úplně nedošlo.

Pokles cen jen někde

Záleží ovšem na úhlu pohledu. „Když říkáme, že nemovitosti zlevnily málo, vnímáme realitní trh jako celek. Ceny nemovitostí plošně klesly jen velmi mírně. Je tu jedno velké ALE,“ uvádí nás do problematiky Jakub Kindl z realitní společnosti Domov.

Někde se totiž ceny nemovitostí dočkaly poklesu o jednotky až nižší desítky procent. „Největší pokles pozorujeme u typických panelákových bytů, naopak ceny pozemků dlouhodobě stagnují. K žádným výrazným změnám nedochází ani u novostaveb, ty se nadále prodávají za velmi dobré ceny. Pokles cen je pak rozdílný, i co se lokality týče. Střední Čechy a Praha nezažívají předpovídaný dramatický pád. To ale není žádné překvapení, tato lokalita je dlouhodobě jednou ze nejpopulárnějších,“ pokračuje Kindl.

Oživení trhu

Oživení trhu očekáváme ve 3. a 4. kvartálu tohoto roku. Záleží například i na tempu letošní výstavby. Banky nyní navíc přistoupily k restartu hypotečního trhu a můžeme sledovat zlevňování hypoték. Průměrný žadatel si nyní sáhne na roční úrok 6,27 %. To je sice jen o desetinu procentního bodu méně než v únoru, i tak to ale znamená nejsilnější pokles indexu za poslední dva roky. „Se sazbami zamířila dolů většina bank operujících na českém trhu. Jedná se ale spíše o konkurenční boj než o změnu trendu. Jak bylo řečeno, nemají moc prostoru k tomu, aby hypotéky masivně zlevňovaly,“ dodává Jakub Kindl.

Nákupní proces se prodlužuje

Kindl zároveň upozorňuje, že je nyní vhodná doba začít koupi alespoň řešit. Nákupní proces se totiž prodlužuje. „Pokud někdo o koupi uvažuje, doporučuji alespoň zjistit, jaké jsou možnosti financování. Zjistěte si možný propočet a vyzbrojte se trpělivostí.“

Daleko více lidí se nyní obrací na makléře kvůli samotnému vyhledání nemovitosti. Podle Kindla je toto chytrý a hlavně úsporný krok. Rozdíly v cenách nemovitostí jsou totiž pozoruhodně velké a najít vyhovující nemovitost v daném rozpočtu může být samo o sobě extrémně zdlouhavé. „Najít v záplavě inzerátů ideální nemovitost je aktuálně tak trochu utopie. Nezapomínejme, že ty nejlepší nemovitosti se do běžné inzerce ani nedostanou. Jsou většinou předány makléřům, kteří nejprve osloví zájemce ze své interní databáze. Velká část obchodu tak probíhá mimo online inzerci,“ upozorňuje Jakub Kindl.

 

zpět na výběr článků